Anasayfa Haberler Genel Haberler Pentagon: ABD Ordusu 2019’da dünya genelinde 132 sivili öldürdü

Pentagon: ABD Ordusu 2019’da dünya genelinde 132 sivili öldürdü

0

Pentagon’un 6 Mayıs Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD’nin küresel askeri operasyonları sırasında 2019’da 132 sivilin öldürüldüğünü söyledi.

ABD Kongresi tarafından zorunlu tutulan yıllık raporda Pentagon, “ABD Savunma Bakanlığı” ABD’nin Irak, Suriye, Afganistan ve Somali’deki askeri operasyonlarının bir sonucu olarak 2019’da yaklaşık 132 sivilin ölmesine neden olduğunu belirtti. Yine aynı raporda yaklaşık 91 sivilin yaralandığının değerlendirildiği açıklandı. Raporda, ABD Savunma Bakanlığı’nın 2019’da Yemen ve Libya’da icra edilen askeri operasyonlarında herhangi bir sivil kaybının tespit edilmediği eklendi.

Pentagon, en çok sivil zayiatın verildiği ülkenin 108 ölüm ve 75 yaralı ile Afganistan olduğunu söyledi. Irak ve Suriye’de gerçekleştirilen operasyonlarda ise 22 sivilin ölmesine neden olunurken ve 13 kişinin yaralanmasının sorumluluğu Pentagon tarafından üstlenildi.

Somali’de ise ABD tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda 2 sivil öldürülürken, 3 kişi yaralandı. Somali’de ABD sürecin başında zayiatları kabul etmezken Somali tarafından oluşturulan kamuoyu baskısı ile Pentagon en sonunda sivilleri vurduklarını kabul etmek zorunda kalmıştı.

Dünyanın çeşitli yerlerinde birden fazla Sivil Toplum Kuruluşu (STK) düzenli olarak çatışmaların yaşandığı bölgelerdeki Amerika tarafından gerçekleştirilen saldırılarda açıklanandan çok daha fazla sivilin öldüğünü raporlayıp açıklamaktadır.

İngiltere merkezli bağımsız “Airwars” STK’sı dünyanın dört bir yanındaki hava saldırılarında hayatını kaybeden sivilleri raporlayarak takip etmektedir. 2019 yılında ABD destekli koalisyon tarafından sadece Suriye’de 465 ila 1.113 arası sivilin icra edilen hava saldırılarda öldürüldüğünü açıkladı.

Uluslararası Af Örgütü’nün ABD bölümünden Daphne Eviatar, “ABD Savunma Bakanlığı’nın bu yılki raporunu sunması, ABD askeri operasyonlarının şeffaflığı açısından bir miktar ilerlemeye işaret ediyor.” dedi.

*Uluslararası Af Örgütü: İngiltere kuruluşlu insan hakları üzerine çalışmalar yürüten bir sivil toplum örgütüdür.*

Ancak bazı kaynaklarca aktarılan bilgiye göre raporun içeriğine bakılırsa, Pentagon hala sivil kayıpları eksik açıklamaya devam ediyor.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) de Pentagon tarafından yayınlanan raporu eleştirdi.

ACLU Direktörü Hina Shamsi, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin denizaşırı ülkelerde öldürülen veya yaralanan sivillerin sayısını “azımsadığını” söyledi.

Hina Shamsi, “Güvenilir bağımsız medya hesapları ve hak gruplarının soruşturmalarına kıyasla, Pentagon’un konuya ilişkin soruşturmalarının hala yetersiz olduğu açık.” ifadelerini kullandı.

Pentagon’un 2018 Raporu

Pentagon tarafından 2018 yılına ait paylaşılan sivil zayiata dair raporda ise rakamlar yani “insanlar”, 2017’ye kıyasla ABD’nin hava ve topçu saldırılarından kaynaklanan sivil ölümlerinin sayısında bir azalma olduğu iddia ediliyor.

ABD Savunma Bakanlığı hazırlanan raporda ABD’nin Irak, Suriye, Afganistan ve Somali’deki askeri operasyonları sırasında 2018 yılında yaklaşık 120 sivilin öldürüldüğü belirtilirken, 65 sivilin yaralandığının değerlendirildiği açıklandı.

Raporda, ABD’nin Yemen ve Libya’da askeri operasyonlarında hiçbir sivilin öldürülmediği belirtilse de Yemen ve Libya’da sahadaki ölümleri gerçekten sahada takip edebilecek aktif bir STK bulunmamakta.

Uluslararası Af Örgütü ve Airwars tarafından yayınlanan bir raporda, ABD liderliğindeki koalisyonun 2017 yılında Suriye’nin Rakka kentinde terör örgütü IŞİD’i ortadan kaldırmaya yönelik gerçekleştirdiği operasyonları sırasında 1.600’den fazla sivili bombardımanlar sebebiyle öldürdüğü belirtildi.

Pentagon 2017 yılında yayınladığı raporda ise 170 sivilin öldürüldüğü kaydetmişti. ABD’nin Irak ve Suriye’de terör örgütü IŞİD’e yönelik askeri operasyonları sırasında yaklaşık 793 sivilin öldürüldüğü belirtiliyor. Yine aynı saldırılarda yaklaşık 206 sivilin yaralandığını değerlendirilmekte.

Rakka’nın koalisyon bombalamalarından sonraki hali

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Almanya Federal Meclisi’nden 1 milyar euroluk bütçeye onay

Almanya Federal Meclisi bütçe komitesi roketatar mühimmatı, Boxer zırhlı personel taşıyıcı…