Anasayfa Haberler Polonya, envanterindeki tankları için yeni mühimmat istiyor

Polonya, envanterindeki tankları için yeni mühimmat istiyor

0

Polonya’nın T-72 ana muharebe tankları için envanterine yeni mühimmat alması gündemde. Şu ana kadar beş kurum SABOT mühimmatının tedarik edilmesi ile ilgili teknik görüşmelere katılma talebinde bulundu.

Silahlanma Müfettişliği, T-72 ve PT-91 AMT’ler için yeni APFSDS-T mühimmatı siparişi vermeyi amaçlayan bir prosedür hazırlanması kapsamında seçenekleri inceliyor. Silahlanma Müfettişliği sözcüsü Binbaşı Krzysztof Płatek toplam beş kuruluşun görüşmelere katılma talebinde bulunduğunu belirtti: Elbit Systems Land Ltd. , Works 11 Sp. z o.o. , Mesko S.A. , Polit-Elektronik Sp. z o.o. Sp. k. , Metal-Export Sp. z o.o.

Mesko S.A. şirketi mühimmat üretiminde uzmanlaşmıştır. Mesko kısa süre önce Leopard 2A4 / 2A5 ana muharebe tankları için 120 mm APFSDS tipinde büyük bir parti mühimmat teslimatı gerçekleştirdi. Birkaç yıl önce, İsrailli bir ortakla çalışan Mesko, T-72 / PT-91 için 125 mm’lik mühimmat geliştirdi. Bu mühimmatın küçük bir kısmı Polonya ordusu tarafından teslim alındı. Teslimatların tamamlanmasının ardından, 125 mm’lik mermi teklifinin mükemmelleştirilmesine devam edildi.

Yeni 125 mm’lik mühimmatlar Meso tarafından sürekli olarak geliştirildi. Proje 400 denilen paralel olarak yürütülmektedir.Bu proje, 400 milyon PLN finansman sağlayan, hazinenin katılımı olan bir yatırım girişimidir. Projenin amacı, bu tür mühimmatla ilgili üretim kapasitesini arttırmaktır.

Mesko dışında, görüşmeler 2019’dan beri ZPS Niewiadów tesisine sahip olan Works 11 Sp. z o.o. kuruluşunu da içeriyor. Burada da 125 mm’lik mühimmatlar potansiyel olarak üretilebilir. İsrail’de IMI Systems şirketini devralan Elbit Systems’ın da teklifinde 125 mm’lik bir mühimmat var. Diyalog ayrıca iki Polonyalı silah satıcısını da içeriyor: Polit-Elektronik Sp. z o.o. ve Metalexport Sp. z o.o.

Teknik görüşmelerin amacı, modernize edilmiş T-72 ve PT-91 platformuna yeni mühimmat tedarikini hazırlamaktır. Günümüzde bu platformların mühimmatının çoğu 1980’lere dayanıyor. Birkaç yıl önce satın alınan küçük bir parti istisna oluşturmaktadır ancak mevcut envanterin çoğu modern savaş alanının gereksinimlerini karşılamıyor.

Dolayısıyla, Polonya zırhlı ve mekanize unsurlarının hala çekirdeğini oluşturan PT-91 ve T-72 platformlarının muharebe kabiliyetlerini korumak için yeni mühimmat edinilmesi kaçınılmazdır. Polonya ordusunun emrinde yaklaşık 230 adet PT-91 AMT var. T-72’lerin sayısı ise 300’ü aşar durumdadır. Silahlanma Müfettişliği de mühimmat ihtiyacı duymaktadır. Mühimmatların güvenlik gereksinimlerini karşılaması ve modern olması gerekmektedir.

Arz güvenliği ve ekonomik yönleri göz önüne alındığında, Polonyalı işletmelerden mühimmat siparişi vermek makul görünüyor. Mevcut koşullarda, para Polonya ekonomisinde kalacak ve aynı zamanda yapabilme yetisi kazandırılacaktır.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

UMH güçleri eski Trablus Uluslararası Havalimanı’nda kontrolü tekrar sağladı

Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından meşru hükümet olarak tanınan Libya’nın Ulus…