Anasayfa Haberler Polonya yeni destek helikopteri tedariki için ihale açtı

Polonya yeni destek helikopteri tedariki için ihale açtı

0

Polonya Savunma Bakanlığı’na (MoD) bağlı Silahlanma Müfettişliği, 32 adet destek helikopterinin satın alınmasına ilişkin Perkoz kod adıyla ilgili teknik diyaloğun başladığını duyurdu.

Helikopterler, muharebe desteği sağlamak, asker ve ekipman taşımak ve son olarak ELINT (Elektronik İstihbarat) ve C2I rollerinde kullanılmak üzere tedarik edilecek. Silahlanma Müfettişliği tarafından yapılan açıklamada ihale başvurularının 2020 Mayıs ayı sonuna kadar kabul edileceği belirtildi.

Silahlanma Müfettişliği tarafından yayınlanan bilgilere göre, Perkoz kod adıyla başlatılan program kapsamında tedarik edilecek helikopterler 3 varyantta tedarik edilecek.

  • Muharebe Destek / Gelişmiş Eğitim Varyantı
  • Komuta Varyantı
  • Keşif ve EH (Elektronik Harp) Varyantı

Yapılan açıklamada ayrıntılı isterlerin, ihaleye katılmaları onaylanacak firmalara bilgi talebi şeklinde verileceği belirtildi. Şu anlık halka açık şekilde paylaşılan şartlarda ise 5 askerin tam yük ile veya 1.000 kg kargo taşıma kapasitesi yer alıyor.

Eğitim kabiliyeti gereksinimlerine bakılırsa tedarikçilerin ikili kontrol ve iki motorlu bir helikopter sunması gerekiyor. Yakın destek ve gözetleme görevlerini yerine getirme kabiliyeti istenmesi, yeni helikopterlerin aynı zamanda silahlandırma ve elektro optik sensör / hedefleme podlarını da taşıyabilmesi gerektiği anlamına gelmektedir.

Temmuz ve Aralık 2020 arasında yapılması planlanan diyaloglar, aşağıdaki konuları kapsamaktadır,

  • Sunulan helikopterin ön tanımlı gereksinimleri karşılayıp karşılamadığının değerlendirilmesi
  • Tedarik, işletme ve maliyetine ilişkin tahminler
  • Tedarik zaman çizelgesi tahmini
  • Teslimat, eğitim ve lojistiğe ilişkin koşulların belirlenmesi
  • Söz konusu askeri teçhizata ilişkin teslim ve kalite güvencesine yönelik prosedürlerinin tanımı
  • Bakım, servis ve üretim potansiyelini koruma veya kurma seçeneği

Belirtilen gereksinimlere göre, Perkoz programı kapsamında, Polonya’nın 41. Eğitim Havacılık Üssünde bulunan Mi-2 helikopterlerinin değiştirilmesi amaçlanıyor. Bu helikopterler Dęblin’deki Hava Kuvvetleri Akademisi’nde helikopter pilotlarını eğitmek için kullanılıyor. Ayrıca operasyonel birimlerde ileri eğitim ve diğer çeşitli görevler için de kullanıldıkları belirtiliyor.

Mil Mi-2

Mi-2 helikopterleri 2017’de 50. hizmet yıldönümlerini kutladı. Ancak helikopterlerin sayısı, operasyonel ömürlerinin son günlerine ulaştıklarından dolayı sürekli olarak azalmaktadır.

Özellikle, 2019 yılının ilk günlerinde, Polonya Savunma Bakanlığı Basın Dairesi, Kruk programının öncelikli uygulanması nedeniyle Perkoz programının 2017-2026 Teknik Modernizasyon Planı’na dahil edilmediğini açıklamıştı.

Yukarıdaki neden, teknik görüşmelerin W-3WA Sokół helikopterlerinin modernizasyonu ile ilgili Eylül 2018’de başlamasının olası nedeni oldu. Bu program kapsamında yakın destek helikopteri olarak görev yapacak olan W-3WA WPW versiyonuna yükseltilmeleri planlanmıştı.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

BAE’nin Libya’da Watya hava üssüne saldırısında TSK’ya ait sistemler zarar gördü

Birleşmiş Milletler nezdinde tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri tarafından kontrol …