Anasayfa Haberler Genel Haberler Polonya’da üretilen Türk S-70i’leri İstanbul’da

Polonya’da üretilen Türk S-70i’leri İstanbul’da

0

SP-YVN ve SP-YVM tescilli Jandarma Sikorsky helikopterleri İstanbul Boğazı üzerinde uçarken Flightradar24 sitesinde görüntülendi.

19 Ekim tarihinde, Jandarma Genel Komutanlığı’nın acil ihtiyaçları kapsamında Sikorsky’e ait Polonya’daki PZL-Mielec fabrikasında üretimi tamamlanan ilk S-70i Black Hawk helikopteri test uçuşunda görüntülenmişti. PZL Mielec firması tarafından üretilen S-70i’den 2 adet alınacak.

Bu acil alımın yanı sıra TUHP programı (Turkish Utility Helicopter Programme-Türk Hizmet Helikopteri Programı) kapsamında 2014 yılında 109 adet sipariş verilmişti. TAI’nin üretimini gerçekleştireceği helikopterler ülkemizin pek çok kurumuna dağıtılacak.

Türk Kara Kuvvetleri’ne 20, Türk Özel Kuvvetleri’ne SAR/CSAR platformlu 11, Türk Hava Kuvvetleri’ne SAR/CSAR platformlu 6, Milli İstihbarat Teşkilatı’na ELINT/SIGINT platformlu 2, Jandarma’ya SAR/CSAR /ARH platformlu 30, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 20 adet S-70 üretilecek.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı için de 20 adet üretilecek olan S-70’lerin büyük bir bölümünün üretimi ve testleri Türkiye’de gerçekleşecek.

SP-YVN ve SP-YVM tescilli Jandarma’nın S-70i helikopterleri İstanbul Boğazı üzerinde uçarken Flightradar24 sitesinde görüntülendi. Bulgaristan’ın Burgaz Havalimanı’ndan havalanan helikopterler İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na indiler.

Savunma Sanayii Başkanlığı’nca yürütülen tedarik projesi kapsamında Jandarma’nın J-3943 kuyruk numaralı helikopterinin 2018 sonuna doğru teslim edilmesi planlanıyor.

Kaynak: goklerdeyiz.net

Flightradar24 görüntüleri

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

İlgini Çelebilir!

Belçika resmen F-35 Lightning II 5’inci nesil savaş uçağı programına katıldı

ABD Savunma Bakanlığı (DoD), Belçika’yı çok uluslu programa resmen dahil eden F-35 L…