Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Portekiz AW119Kx siparişi verdi

Portekiz AW119Kx siparişi verdi

0

Dünyanın en büyük savunma havacılık firmalarından biri olan İtalyan Leonardo yaptığı açıklamada Portekiz Savunma Bakanlığı’nın, gelecekteki operasyonel gereksinimlerini karşılamak için AW119Kx’i yeni çok amaçlı tek motorlu helikopteri olarak seçtiğini açıkladı.

Portekiz Hava Kuvvetleri, beş helikopterin yanı sıra opsiyonel olarak ilerleyen dönemde iki helikopterin daha bulunduğu teslimatı almak için hazır olduğunu bildirdi. Teslimatların 2018’in sonlarına doğru Leonardo’nun Pennsylvania’daki fabrikasından başlayacağı ve 2020’in başlarında tamamlanacağı belirtildi.

Firmanın yapmış olduğu açıklamaya göre Portekiz Savunma Bakanlığı tarafından verilen ihale, 2018’in sonlarında başlayıp 2020’nin başlarında bitecek ve asıl beş helikopter ile opsiyonel iki adet helikopter için 20 milyon Avro’yu aşan bir değere sahip olacak.

AW119Kx helikopterlerinin, eğitim, MEDEVAC (Askeri Hastane Helikopteri), asker taşımacılığı ve kısa mesafe deniz arama ve kurtarma (SAR – Search and Rescue) da dahil olmak üzere çok çeşitli roller gerçekleştirmek için kullanılacağı belirtildi. Belirtilenler arasında AW119Kx’lerin yangınla mücadele için kullanılabileceği de dikkat çekti.

AW119Kx’in, rakip modellerin arasından kapsamlı ve titiz bir değerlendirmenin ardından seçildiği ve Leonardo’nun çözümünün müşterinin zorlu gereksinimlerini karşılamak için en uygun çözüm olduğunu belirtildi.

Bu seçim; Portekiz Savunma Bakanlığı ve Leonardo arasındaki işbirliğinin, Portekiz Hava Kuvvetleri’ne yapılan Sentetik Aralıklı Radar’a (SAR) sahip AW101’ler ile Portekiz Donanması’na yapılan, denizcilik misyonları için Super Lynx (Mid Life Yükseltmesine sahip) teslimatları sonrası daha da pekiştiğini gösteriyor.

AW119Kx; AW101, Super Lynx ve diğer tiplerden de önce şu anki Portekiz Hava Kuvvetleri’nin yaşlanan, tek motorlu döner kanatlı uçaklarıyla karşılaştırıldığında çok yönlülük ve daha iyi performans sunmanın yanında üstün eğitim kabiliyeti ile de ön plana çıkıyor.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD, NATO bünyesindeki dört uçağını Afgan Hava Kuvvetlerine teslim etti

ABD, 17 Eylül 2020 tarihinde, NATO bünyesinde işletilen dört adet A-29 Super Tocano uçağın…