Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri RAFAEL, 32 kilometre menzilli hassas güdümlü füzesi ile Polonya’da iddialı

RAFAEL, 32 kilometre menzilli hassas güdümlü füzesi ile Polonya’da iddialı

0

Rafael Advanced Defense Systems Ltd. Polonya’da Conglomerate PGZ ile ortak üretimi planlanan “Ottokar-Brzoza” ihalesine katılıyor. 

Rafael Advanced Defense Systems Ltd. Polonya’da, BWP-1 ve KTO ROSOMAK platformlarının yarıştığı, Conglomerate PGZ ile ortak üretimi planlanan “Ottokar-Brzoza” ihalesine katılıyor. Yakın zaman önce RAFAEL, 8’li Spile NLOS füzesini barındıran yeni tasarımını tanıttı. Tank avcısı olarak planlanan platform için RAFAEL, hassas güdümlü Spike NLOS füzesi ile katılım sağlıyor.

32 kilometre menzile  sahip olan Spike NLOS, Spike ailesinin en uzun menzilli füzesidir. Her türlü hava koşulunda düşman tanklarını etkisiz hale getirmek için tasarlanmıştır. Bir Spike NLOS bataryası çok önemli bir alanı kapsayabilir. Spike NLOS, GPS, lazer işaretleme olmaksızın pasif olarak hedefe angaje olabilen, son derece gelişmiş bir elektro-optik güdüm ünitesi barındıran 5. nesil tanksavar füzesidir.

Sistem, NATO ile tam uyumlu çalışabilen güvenli askeri ağlar üzerinden sağlanan dijital hedefleme verilerini kullanan hedefleme modları seçimi ile görüş içi ve görüş dışı hedeflere karşı etkili olabilmektedir.

Polonya’nın tank avcısı programının gereksinimlerini karşılamak üzere yapacağı alıma uygun olarak Spike NLOS, şehir içi de dahil olmak üzere her türlü ortamda kullanılabilmektedir. Spike NLOS, gerçek zamanlı veri bağlantısı ve yüksek kaliteli elektro-optik arayıcısıyla kent ortamında lazer veya radar güdümlü füzelerle elde edilmesi zor olan başarı oranlarını yakalabilmektedir. Spike NLOS yüksek hassasiyeti sayesinde hedefler arasında dost, düşman ya da bağlantısız ayrımını önemli ölçüde sağlayabiliyor.

EO güdümün kabiliyetleri ile düşman unsurları içinde yüksek değerdeki hedefler ayırt edilebilmekte ve muharebenin sonucu değiştirebilecek bu hedefler imha edilebilmektedir.

SPIKE NLOS füzesi, çeşitli NATO üyeleri de dahil olmak üzere dünya çapında çok sayıda silahlı kuvvetlere hizmet veriyor. Füze zırhlı platformlardan, hafif özel kuvvetler (SF) araçlarından, deniz platformlarından ve taarruz helikopterlerinden binlerce kez ateşlendi. Spike NLOS daha sonra Polonya’nın taarruz helikopteri programında da yarışacak.

Dış Haberler Editörü

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Güney Kore Ordusu K1 tank ve K9 Obüs sistemlerini insansızlaştıracak

Güney Kore Ordusu, K1 Ana Muharebe Tankı ve K9 Kundağı Motorlu Obüslerini insansız teknolo…