Anasayfa Haberler Genel Haberler Rusya 2019’un başından bu yana 5,2 milyar dolarlık sözleşme imzaladı

Rusya 2019’un başından bu yana 5,2 milyar dolarlık sözleşme imzaladı

0

Rusya’nın silah ihracatındaki çatı şirketi Rosoboronexport, 2019’un başından bu yana 5,2 milyar dolar tutarında silah ihracat sözleşmesi imzaladı. Ayrıca, 4,9 milyar dolar tutarındaki sözleşmeler kapsamında yabancı ortaklara silah ve askeri donanım ihraç etti. Açıklanan rakamlar Rosoboronexport Başkanı Alexander Mikheyev’e dayandırıldı.

Mikheyev ‘e göre, sözleşmeler Rus katılımcılar tarafından askeri-teknik işbirliği ve üretim işletmelerinde üstlenilen devasa bir pazarlama çabasının sonucu olarak geldi. “Geçit törenlerinde ve sergilerde askeri donanımın halka açık bir gösterimi bu çalışmanın hayati bir unsurudur” dedi. Rusya’nin 9 Mayıs’ta gerçekleştirdiği Zafer geçitlerine kıtalararası balistik füzelerden taktik tekerlekli zırhlı araçlara kadar 1600’ün üzerinde askeri donanım katıldı. Ayrıca MiG-29M ve Su-30SME gibi savaş uçakları törenlerde yer aldı.

Geçit töreninde yer alan kıtalararası balistik füze RS-24 Yars

Rusya, ABD’nin arkasından gelerek dünyanın en büyük ikinci silah ihracatçısı (2014-2018 SIPRI)  konumunda bulunuyor. Rusya’nın 2014-2018 yılları arasında en çok silah ihracat ettiği ülkeler sırasıyla Hindistan, Çin ve Cezayir. Rusya ihracat çalışmalarını arttırırken kendi savunma harcamalarını 2017 yılında %20 oranında düşürdü.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Hindistan’dan 265.2 milyar dolarlık yerli üretim planı

Hindistan hükûmeti 265.2 milyar Amerikan dolarlı tutarında ekonomik paketi kapsamında kend…