Anasayfa Haberler Genel Haberler Rusya, New START silah kontrol anlaşmasına katılımcı tarafların arttırılmasını istiyor

Rusya, New START silah kontrol anlaşmasına katılımcı tarafların arttırılmasını istiyor

0

Moskova yönetimi Birleşik Devletler’e süresi 2021’de dolacak olan New Start Anlaşmasının genişletilmesi için çağrıda bulunuyor. Dışişleri bakan yardımcısı Sergey Ryabkov MGIMO Üniversitesi’nde katıldığı online derste şunları söyledi: ”İlgili meselelerde kazanım elde etmek için zaman harcıyoruz. Yine de hala biraz zamanımız var. Meslektaşlarımızı anlaşmayı genişletmeleri konusunda dürtüyoruz.”

Ryabkov’a göre önleyici tedbirler almak gerekliliktir. Silah kontrolü ile nispeten daha sakin bir ortama gidileceğini söyleyen Ryabkov’a göre Rusya ve Birleşik Devletler silahlarla ilgili tartışmaların çok taraflı olması gerektiği konusunda bir noktada yakınlaştı. Bakan yardımcısı ”Tabi ki füze savunması önde olan bir konu. Uzaydaki artan güce de dikkat edilmeli. Bundan ayrı olarak siber gibi indirgenmesi mümkün olmayan alanlar da mevcut.” dedi ve ekledi: ”Bu kadar problemin üzerine eğilmeden önce, gelecek dönem için tahminde bulunabilmemiz gerekiyor. New START Anlaşmasının varlığı bu öngörülebilirliği sağlıyor. Anlaşmanın beş yıl daha uzatılması tahmin ediliyor.”

ABD, Yeni START’a Çin’i de Dahil Etmek İstiyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov  Nisan 2020’de bir görüşme gerçekleştirmişti. Moskova’nın iki ülke arasındaki son silah kontrolü anlaşmasına dahil olmayan nükleer silahlarının bazılarını dahil etmeye hazır olduğunu Bakan Lavrov bildirmişti.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı ikili stratejik güvenlik diyaloğunda atılacak sonraki adımları tartıştıklarını söyledi. Pompeo, gelecekte yapılacak herhangi bir silah kontrol müzakeresinin ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD ve Rusya ile birlikte Çin’i kapsayan üç taraflı silah kontrol anlaşması vizyonuna dayandırılması gerektiğini vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2021’de sona erecek Yeni START silah kontrol anlaşmasını uzatmayı teklif etti. Trump yönetimi, Çin’i taraf olarak belirleyecek yeni bir anlaşma için çabaladı. Moskova, Pekin’in nükleer cephaneliğini azaltacak herhangi bir anlaşmayı tartışma konusundaki isteksizliği nedeniyle bu hedefin gerçekçi olmadığını söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev tarafından 2010 yılında imzalanan Yeni START Antlaşması, her ülkeyi 1.550 nükleer savaş başlığı ve 700 bombardıman uçağı ile sınırlıyor.

Beş yıl daha uzatılabilecek anlaşma, her iki tarafın nükleer üslerinin yerinde denetimleri de dahil olmak üzere uyumluluğu kontrol etmek için kapsamlı bir doğrulama mekanizması öngörüyor.

Dış Haberler Editörü

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

ABD ordusu “Skyborg”insansız hava aracının ilk prototipleri teslim alacak

Birleşik Devletler ordu yetkilisine göre ABD Hava Kuvvetleri, Skyborg drone prototiplerini…