Anasayfa Özgün Yazılar Sartek Roket Takımı ile Söyleşi

Sartek Roket Takımı ile Söyleşi

0

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren “Sartek Roket Takımı” ile söyleşi gerçekleştirdik.

Defence Turk: Sartek Roket Takımının kuruluş amacı nedir? Bu yola çıkmaya karar vermenizdeki ana düşünce nedir?

Takımımızın kuruluş amacı yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen teknoloji ve savunma sanayi odaklı yarışmalara ve projelere katılarak bu faaliyetlerden kazandığı bilgi birikimiyle beraber kaliteli ürünler ortaya koymaktır.

Bu çalışmalar aracılığıyla takım üyeleri kazandıkları mühendislik bilgi ve tecrübeleriyle değişen ve gelişen teknolojiyi yakalama, takım çalışması prensibini henüz öğrenciyken sindirme, bilgiye nasıl ulaşılabileceğini keşfetme, proje ve insan yönetiminin nasıl yapılacağını öğrenme ve üreten gençliğin bir parçası olma hedeflerine de ulaşabilmektedir.

Defence Turk: Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir?

Vizyonumuz Yeni nesillere yaptığımız çalışmalar yoluyla kazandığımız bilgi ve tecrübelerimizi aktararak sürdürülebilir bir gelişme ortamı sağlayıp milletimizin ihtiyacı olan teknolojilere katkıda bulunabilir insan kaynağı yetiştirmek.

Misyonumuz ise yurtiçi ve yurtdışı teknoloji yarışmalarında kaliteli ürünler ortaya koyarak ülkemizi ve takımımızı en iyi  şekilde temsil etmek.

Defence Turk: Bugüne kadar üzerinde çalıştığınız projelerden ve katıldığınız yarışmalardan bahseder misiniz?

Sartek Roket Takımı olarak katıldığımız ilk yarışma Teknofest 2018 insansız su altı sistemleri yarışmasıydı.

İnsansız su altı aracı tasarımını yaparken aracın su altındaki hareketi için gerekli yapısal sistemlerin tasarımını, ağırlık ve kaldırma kuvveti dengesi hesabını, hareketi sağlayacak motor gücünün ve sayısının hesabını ve motor kontrol sistemlerinin tasarlanması, araç içi görüntünün ve sensörler yardımıyla ölçülen verileri ve bu verilerin yer istasyonuna iletecek araç yer istasyonu arasındaki iletişimi sağlayacak sistemlerin
tasarımını ve testlerini yaptık.

Bu yarışmada kazandığımız tecrübe ve güvenle birlikte 2019 Roket yarışmasına daha geniş bir ekiple katıldık. Roketin tasarımı, faydalı yükün görev bilgisayarının yürüteceği görevlerin belirlenmesi ve üretilmesi, ayrıma ve kurtarma sistemlerinin analizi ve üretimi, mukavemet ve akışkanlar dinamiği hesaplamaları, uçuş dinamiklerinin belirlenmesi ve simülasyonlarının yapılması, roketin uçuş kontrol bilgisayarı ve aviyoniklerin tasarlanması, roketin üretimi gibi birçok farklı dalda çalışmalar yaptık.

Ayrıca Savunma Sanayii Başkanlığının düzenlediği ROBOİK İnsansız Kara Araçları Yarışmasında tasarımımızla finalist olduk fakat elimizde olmayan sebeplerden ötürü yarışmaya katılamadık.

Defence Turk: Takımınızın üye profili hakkında bilgi verir misiniz? (Kaç kişi olduğu ve ağırlıklı hangi bölümlerden öğrenciler olduğu)

Sartek Roket Takımı Osmangazi Üniversitesi çatısı altında faaliyet gösteren disiplinler arası öğrenci topluluğudur. Takımımız bünyesinde 3 Makine Mühendisliği öğrencisi, 3 Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisi bulunmaktadır.

Takımımız tasarımdan üretime hep bir arada fikir alışverişi içerisinde ortak aklı ön plana koyarak çalışmaktadır. Takımımız grup çalışmasına yatkın, disiplinli, hedefi ülkemizin her alanda bir adım ileriye taşımak isteyen üyelerden oluşmaktadır.

Defence Turk: Sartek Roket Takımının hâlihazırda gündemindeki proje ve yarışmalardan bahseder misiniz?

Bu sene ise 2020 Roket yarışmasına geçmiş yarışmalardan edindiğimiz tüm birikimle ve özgüvenle hazırlanıyor. Pratik, maliyeti göz önüne alınmış, kaliteli alt sistemlerle beraber görevi yerine getirebilecek düzeyde bir roket yapmak için çalışıyoruz.

Elektrik-elektronik bölümündeki arkadaşlarımızın endüstriyel robot tasarım projelerine takımımızın makine mühendisliği üyeleri de yardım etmekte tasarımsal destek de bulunmaktadır.

Şu sıralar ülkemiz ve dünyada gelişen son olaylardan sonra kritik bir öneme sahip olan sağlık sektörüne yönelik bir projenin araştırmalarını yapmaya başladık.

Sartek Roket Takımı

Defence Turk: Son olarak okurlarımızla paylaşmak istediğiniz ve bizim aracılığımız ile iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Yapılan her türlü işte başarılı olmak için bir inanca ve bu inançtan doğmuş bir amaca sahip olunması gerektiğini düşünüyoruz. Bu inancın doğuşu için de içten gelen samimi bir duygu gerekiyor. Süreklilik ve çalışma azim ancak bu şekilde etkili bir şekilde bir arada bulunabiliyor. İnanmış bir şekilde sürekli ama düzenli çalışan kişinin veya bir kuruluşun eninde sonunda amacına ulaşabileceğine inanıyoruz.

Biz Sartek Roket Takımı olarak milletimize ve gençliğe inanıyoruz, bizler yeni nesiliz yeni nesil de bizlerin. Ülkemizin ihtiyacı olan teknolojiye, refah düzeyini artıracak her türlü faaliyete bizler de katkıda bulunmak istiyoruz.

Bu amaçla çalışmalarımızı sürekli bir şekilde sürdürüyor her geçen gün yeni şeyler öğreniyoruz. Başarıdan çok gösterilen emeğe ve bilgi birikimine önem veriyoruz.

Okurlarınıza iletebileceğimiz en samimi mesajımız ise inanan ve çaba gösteren birey mutluluğa ve başarıya ulaşılabilir.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Mehmed’in Hayali: Fatih Olmak

Çalışmanın ilk bölümü olan “Mehmed’in Hayali: İstanbul’un Fetih Stratejisi“ni …