Anasayfa Haberler Genel Haberler Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’den önemli açıklamalar

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’den önemli açıklamalar

0

TGRT Haber canlı yayınına konuk olan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir hem gündem ile ilgili hem de projelerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

ABD’nin F-35 kararına yönelik değerlendirmesinde, “ABD’nin F-35 konusunda yaklaşımı ben yaptım oldu şeklindedir. Proje ortaklarından bağımsız alınan bir karardır.” açıklamasında bulundu. Demir Türkiye’nin ortaklığının halihazırda devam ettiğini ve Türkiye’nin programdan çıkarılması ile programa 600 milyon dolar yük getirileceğini, uçak başına ise 8 milyon dolar maliyet artışına neden olacağını açıkladı.

Demir konu ile alakalı can alıcı bir ifade olarak, “Amerikalılar S-400 ve F-35 bir arada çalışamaz argümanını destekleyecek hiçbir teknik açıklama yapmadı.” dedi.

Milli Muharip Uçak

Demir F-35 ile ilgili sözlerinin ardından “Milli Muharip Uçağın görev tanımlarında değişiklikler olabilir. MMU’nun A, B, C modelleri gelebilir. F-35 konusunda olumsuz bir sonuç olursa alternatiflerimiz var. Olanda hayır vardır deriz yolumuza devam ederiz.” açıklamalarında bulundu.

MMU Projesinde hayalperest olmadığımızı ve BAE Systems ile danışmanlığımızın devam ettiğini belirtirken İngiliz TEMPEST projesinde alt sistemler alanında ortaklık olabileceğini açıkladı.

Diğer yandan MMU’nun 2026 yılında olması planlanan ilk uçuşunun 2025 yılına çekilmeye çalışıldığı andığı önemli bilgiler arasında. Demir ayrıca, “dost ve kardeş ülkelerle irtibattayız. Proje çok uluslu bir yapıya dönebilir. Motor yolculuğumuz başladı. Seyir füzeleri için jet motorumuz envantere alınacak.” diye ekledi.

Diğer projeler ile ilgili somut durumlar

Envanterdeki İnsansız Hava Aracı (İHA) sayımızın 100 adedi geçtiğini belirten Demir, “5. MİLGEM’in inşaası devam ediyor. Envantere yeni gemiler ve denizaltılar kademeli olarak katılacak.” dedi.

Hisar-A, Hisar-O ve Siper’in teslimatları kademeli olarak 2021 yılından itibaren başlayacak. Şu ana kadar 50. T129 ATAK helikopteri TSK’ya teslim edildi.

Elektronik Harp konusunda çok iddialı olduğumuzu dile getiren İsmail Demir “Lazer Silahları, Elektromanyetik Top ve Elektromanyetik Dalga Silahları alanında çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İletişim Başkanlığı bünyesinde Stratejik İletişim ve Kriz Yönetimi Dairesi Başkanlığı kuruldu

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İletişim Başkanlığı’na “stratejik iletişim ve kriz yöneti…