Anasayfa Haberler Genel Haberler Savunma sanayii firmaları yerli medikal solunum cihazı üretimi için birlik oldu

Savunma sanayii firmaları yerli medikal solunum cihazı üretimi için birlik oldu

0

Biosys Medikal şirketi ASELSAN iş birliği ile mekanik ventilatör üretimine devam ediyor. Olası solunum cihazı ihtiyacına karşılık yerli mekanik ventilatör üretiyor.

Koronavirüsle (COVID-19) mücadele için koronavirüs test kiti kadar ventilatör de (yapay solunum cihazı) büyük önem taşıyor. Koronavirüs nedeniyle yoğun bakımdaki hasta sayısının çok olduğu ülkelerde ventilatör sayısı yetersiz kalıyor.

Türkiye’de henüz ventilatör yetersizliği söz konusu değil ancak talebin artması ihtimaline karşın yerli firmaların ventilatör üretimi devam ediyor. Bilkent Cyberpark’ta faaliyet gösteren Biosys Biyomedikal firması da bu firmalardan biri.

ASELSAN, 2018 yılında Biosys Biyomedikal şirketi ile iş birliği yapmış ve ventilatör cihazı üretiminde Türkiye’nin 6 ülkeden biri olması hedeflenmişti. Bugün gelinen noktada Biyosys Biyomedikal şirketi ileri düzey yerli mekanik ventilatör üretir konuma geldi.

Aerial no.1
BİYOVENT

Yerli firmaların yanı sıra dünyaca ünlü şirketlerin solunum cihazı yetersizliği olması durumunda solunum cihazı üretebileceğini ifade etti. Tesla, GM ve Ford firmaları bu firmalar arasında.

Türk Savunma Sanayii Birlikte Başaracak

Bu kapsamda ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil ve Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar da desteğini #BirlikteBaşaracağız hashtagi üzerinden paylaştı.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün: “ASELSAN olarak Yerli medikal solunum cihazı üretimini destekliyoruz.” tweeti ile birlikte paylaştığı video Biosys Medikal firmasından 250 adet cihaz alacaklarını ifade etti.

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar  paylaştığı destek videosunda firma olarak hızlı üretime destek olmaya ve 250 adet cihaz sipariş vermeye karar verdiklerini ifade etti.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil ise Selçuk Bayraktar’ın tweetini alıntılayarak; “Sağlık çalışanlarımıza doğru teknolojik cihazları sağlamak adına BİOSİS firması tarafından geliştirilen yerli yoğun bakım ventilatörleri üretimleri için TUSAŞ ailesi olarak destek olmaya biz de varız.” dedi.

26 Mart 2020 tarihinde Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar tarafından Twitter üzerinden paylaşımda,  “Yerli solunum cihazı üretimi çağrımıza destek veren Aselsan, Roketsan ve Havelsan’a teşekkür ediyorum 1000’den fazla cihaz bağışlandı. T.C. Sağlık Bakanlığı 5000 cihaz üretimini başlattığını duyurdu.” dedi.

 

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Mali’deki Birleşmiş Milletler “Entegre İstikrar Misyonu” uzatıldı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Mali’de yürütülen MINUSMA’nın görev süres…