Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Sırbistan, Mistral III tedariği için Fransa’yla anlaştı

Sırbistan, Mistral III tedariği için Fransa’yla anlaştı

0

Sırbistan Savunma Bakanlığı, Mistral III kısa menzilli füze sisteminin tedariği için Fransız şirket MBDA ile anlaşmaya vardı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Sırbistan’a ziyareti sırasında gerçekleştirilen bu sözleşmeyle Sırbistan, Mistral füzesinin 32’inci müşteri ülkesi haline geldi. Sözleşme, Mistral füzelerini, bağlantılı ekipmanları, lojistiğin devralınmasını ve füzenin Sırp Silahlı Kuvvetlerinin PASARS araçlarına entegrasyonu için teknik ve maddi yardımın tedarikini içeriyor. Füze tedariki ile Sırbistan’ın ortak kullanıcı deneyimlerinden faydalanmasına ve bu füzeye dayanan silah sistemlerinin gelecekteki gelişmelerine katkıda bulunması planlanıyor.

Fransız Silahlı Kuvvetleri tarafından da kullanılmakta olan Mistral, kısa menzilli bir hava savunma füzesi. Kızılötesi arayıcı başlığa sahip olan füze, görüntü işleme kabiliyetlerinin de etkisiyle İHA’lar gibi düşük termal ize sahip hedeflere kilitlenebiliyor.

Taraflarca yapılan imza törenine katılan MBDA CEO’su Eric Béranger: “Bu sözleşmenin sadece malzeme tedarikiyle sınırlı kalmadığı içingurur duyuyoruz. Sırbistan, Mistral kullanıcı kulübünün yeni üyesi haline geldi ve MBDA için yeni bir ortak oldu. Ancak her şeyden önce, bu sözleşme, güvenlik hedefleri Fransa ve Avrupa Birliği ile aynı olan Sırbistan ile birlikte yapacağımız işbirliğinin ilk kilometre taşı.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: armadainternational.com 

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Berserk İKA’ya hava savunma görevi

Belarus’ta robotik sistemler ve optik sistemler üreticisi bir şirket olan BSVT-New T…