Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri STM’nin yerli kamikaze İHA’sı KARGU Libya’da görüldü

STM’nin yerli kamikaze İHA’sı KARGU Libya’da görüldü

0

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) tarafından geliştirilen ve üretilen KARGU Otonom Döner Kanatlı Vurucu İHA, 27 Mayıs Çarşamba günü Libya’da Trablus’un güneyindeki Ayn Zara ekseninde görüntülendi.

Sosyal medyada Hafter yanlısı çeşitli hesaplarca Mitiga Hava Üssünden havalanan bir Drone/İHA’nın düşürüldüğü iddia edildi. Ancak Defence Turk’ün düşürüldüğü iddia edilen platform görselleri üzerinde yaptığı ilk inceleme sonucu, platformun düşmemiş olabileceği, fotoğraflanan parçaların ise vuruş sonrası kalıntıların emaresi olabileceği değerlendirildi.

Görüntülenen KARGU’nun teşhisi

Defence Turk yazarı Kadir Doğan; incelemelerinde fotoğraflara yansıyan parçaların KARGU’ya ait olduğunu belirtti.

KARGU’nun Libya’da görülen parçaları

Doğan’a göre görüntülere yansıyan;

  • Katlanır pervane,
  • Katlanır ayak ve kollar,
  • Drone rengi,
  • Bataryanın raylı sistem yeri,
  • Batarya case yapısı ve boyut ölçüsü,

verilerine göre parçaları bulunan drone STM’nin Kargu ürününe ait.

Hedefin vurulmasına rağmen KARGU parçaları neden bütüncül?

KARGU kamikaze İHA’nın gövde yapısı incelendiğinde özellikle patlayıcının ve kameranın yer aldığı ön gövdenin durumu önem arz ediyor.

Kadir Doğan tarafından yapılan ilk incelemelerde; yönlendirilmiş harp başlığı ve kameranın görülmediği ve bu bölgelerin arka gövdeden yanarak / patlayarak ayrıldığı anlaşılmaktadır. Bu nedenle Drone’un hedefine dalışı sırasında ön cephesinde kalan patlayıcının infilak ettiği ancak arka kısmının yapısal bütünlüğünü koruduğu görülmüştür. Çeşitli sosyal medya hesaplarında patlayıcı başlık olarak nitelendirilen gümüş renkli, alüminyum folyo sarılı parçaların ise batarya blokları olduğu değerlendirilmiştir.

Hafter yanlıları çok sayıda Bayraktar TB2 düşürdüklerini iddia etmişti

Darbeci Halife Hafter’e bağlı kuvvetler sosyal medya üzerinden çok sayıda dezenformasyon paylaşıyor. Hafter’e destekçileri geçtiğimiz aylarda yaptıkları paylaşımlarda 26 adet gibi hayali sayılarda Bayraktar TB2 düşürdüklerini iddia etmişti. Paylaşılan görüntüler incelendiğinde bölgede düşen birkaç İHA’nın kamyonetler ile farkı konumlara taşındığı ve yeniden fotoğraflanarak yeni düşen İHA gibi paylaşıldığı ortaya çıkmıştı.

KARGU

KARGU asimetrik harp veya anti-terör alanlarında kullanılmak üzere tek er tarafından taşınabilen, otonom veya uzaktan kumanda ile çalışabilen, döner kanatlı milli vurucu İHA çözümüdür. KARGU platform üzerinde gömülü ve gerçek zamanlı özgün görüntü işleme ve derin öğrenme algoritmalarıyla sabit veya hareketli hedeflere karşı etkin olarak kullanılabilmektedir. Sistem; “Vurucu Döner Kanatlı İHA (VİHA)”, “Yer Kontrol Ünitesi” ve “İHA Şarj İstasyonu” bileşenlerinden oluşmaktadır.

IDEF- 19 özel haberimizde “Defence Turk’un edindiği bilgilere göre STM Kargu Vurucu İHA’nın adı açıklanmayan bir ülkeye ihracatında son aşamaya geldiği ve birkaç ülke nezdinde ihraç maksatlı ilgi gördüğü belirtilmişti.

KARGU IDEF’19

STM ürünlerin pazarlama çalışmalarına devam ederken bir yandan ürünler üzerindeki geliştirme çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda yenilenen Kargu-2’nin uçuş süresi 25 dakika’dan 30 dakikaya çıkarıldı. Ayrıca Kargu üzerinde çeşitli tasarımsal iyileştirmeler yapıldı.”

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Pakistan ordusu yeni Al Khalid-I ana muharebe tanklarını teslim aldı

Pakistan ordusu, Al Khalid ana muharebe tankının Al Khalid-I adlı yeni bir versiyonunu tes…