Anasayfa Haberler Genel Haberler Suudi Arabistan’ın THAAD’ları için sözleşme imzalandı

Suudi Arabistan’ın THAAD’ları için sözleşme imzalandı

0

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı, Suudi Arabistan’a THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) sağlamak için Lockheed Martin ile sözleşme imzaladı.

ABD Savunma Bakanlığı tarafından duyurulan sözleşme, yaklaşık 1 milyar dolar değerinde ve Suudi Arabistan’ın THAAD alımının 1. Fazını kapsıyor. Sözleşme; uzun dönem rehberlik, cihazlar ve test cihazları, kilit personel, hat yeterlilik faaliyetleri, ilk eğitim geliştirme, Sistem Entegrasyon Laboratuvarı ve deneme platformları, üç seviyeli bakım konsepti, ihracat ve erken mühendislik gelişimi gibi hizmetleri kapsıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı (DSCA – Defense Security Cooperation Agency) 6 Ekim 2017 tarihinde yaptığı açıklamada Suudi Arabistan Hükumeti’nden 44 THAAD fırlatıcı, 360 THAAD önleme füzesi, 16 THAAD Atış Kontrol ve Haberleşme Mobil Taktik İstasyon Grubu ve 7 AN/TPY-2 radarının satışını talep ettiğini açıkladı. DSCA tüm bu taleplerin tahmini bedelinin 15 milyar dolar olacağını açıklamıştı.

DSCA:

Bu satış, Suudi Arabistan’ın bölgedeki büyüyen balistik füze tehdidine karşı kendini savunma kabiliyetini önemli ölçüde artıracak. THAAD’ın atmosfer dışı kafa kafaya çarpışarak önleme yeteneği Suudi Arabistan’ın katmanlı füze savunma mimarisini bir üst seviyeye çıkaracak.

THAAD füze sistemi, atmosferin hem içinde hem de dışında balistik füzeleri yakalayabilen kara tabanlı bir platformdur. THAAD elemanı, uçuşun son ya da terminal aşaması boyunca atmosferin içindeki ya da dışındaki balistik füzelerin yakalanması için küresel olarak taşınabilen, hızla konuşlandırılabilen bir yetenek sağlar

THAAD Füzesi
Uzunluk: 6.17 m
Ağırlık: 900 kg
Hız: 2800 m / s 8,45+ Mach
Maksimum İrtifa 150 km, (93 mil)
Menzil: 200 km, (125 mil)

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

ABD-Taliban Barış Anlaşması 29 Şubat’ta imzalanacak

Birleşik Devletler Dışişleri Bakanı Mike Pompeo basına yaptığı açıklamada 29 Şubat’t…