Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri TACTICOS’tan GENESİS’e Geçiş

TACTICOS’tan GENESİS’e Geçiş

0

BARBAROS (MEKO) SINIFI FIRKATEYNLERDE BULUNAN TACTICOS SİSTEMİ, GENESİS TÜREVİ OLAN B-SYS (BARBAROS SAVAŞ YÖNETİM SİSTEMİ) İLE DEĞİŞTİRİLEREK MİLLİLEŞTİRİLECEK. KONUYA İLİŞKİN SÖZLEŞME DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI İLE HAVELSAN-ASELSAN İŞ ORTAKLIĞI ARASINDA İMZALANDI

BARBAROS sınıfı fırkateynlerde mevcut TACTICOS Savaş Yönetim Sisteminin, GENESİS (Gemi Entegre Savaş İdare Sistemi) türevi bir Barbaros Savaş Yönetim Sistemi (B-SYS) ile modernize edilmesine olanak sağlayacak projenin imza töreni İstanbul Deniz İkmal Grup Komutanı, Araştırma Merkezi Komutanı ve Yüklenici firma (HAVELSAN-ASELSAN İş Ortaklığı) temsilcilerinin katılımı ile 20 Haziran 2017 tarihinde İstanbul Deniz İkmal Grup K.lığında gerçekleşti.

Proje kapsamında; platformda mevcut olan ve ayrıca SSM tarafından yürütülen Yarı Ömür Modernizasyonu (YÖM) projesi ile platforma kazandırılması planlanan silah/sensörlerin B-SYS ile bütünleştirmesi için ihtiyaç duyulan donanım ve yazılımların geliştirilmesi, sistemin karada ve denizde icra edilecek testler ile doğrulanması ve garanti süreci boyunca bakım/onarımının yurtiçi imkânlar ile gerçekleştirilmesi sağlanacak.

Ayrıca GABYA sınıfı fırkateyn ve MİLGEM sınıfı korvetlerde bulunan 76 mm top için Araştırma Merkezi K.lığı tarafından geliştirilen Top Atış Kontrol Sistemi (TAKS)’nden elde edilen tecrübe ve deneyimlerden istifade ile, 5/54 top için de milli bir atış kontrol sistemi tasarımı yapılacak, sistemin üretimi, test/doğrulaması ve B-SYS ile bütünleştirilmesi sağlanacak. Projenin ilk gemisinin Kasım 2020 tarihinde teslimi planlanıyor.

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

TÜBİTAK SAGE NEB-84 ve SARB-83 bombalarında harp başlığı ile öne çıkıyor

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen; Yer üstü ve yer altındaki hedeflere karşı kullanılma…