Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Tayvan M777A2 obüsü satın alıyor

Tayvan M777A2 obüsü satın alıyor

0

Army Recognition’ın haberine göre Tayvan, eski topçu silahlarını değiştirmek için bir dizi M777A2 obüsünü satın almaya hazırlanıyor. “Acute Thunder Clap” (Keskin Gök Gürültüsü) kod adı verilen planın, Milli Savunma Bakanlığı’nın (MND) potansiyel amfibi bir saldırıya karşı mücadele etme ve saldırıyı dağıtma stratejisinin bir parçası olduğu bildirildi.

Önceki raporlar, MND’nin 2017 yılında gerçek mühimmatların kullanıldığı yıllık Han Kuang tatbikatlarını gözden geçirdikten sonra topçularını geliştirmeyi düşünmeye başladığı hakkında ipuçları veriyor. MND başlangıçta M777A2 ve M109A6 (kundağı motorlu) obüs paketlerini satın almayı düşündü, ancak M1A2 Abrams ana muharebe tanklarını satın aldıktan sonra ordu, M109A6 alımını ertelemeye karar verdi. Bunun yerine M777A2 obüs ve M982 Excalibur güdümlü top mermisine odaklandı. M982 Excalibur güdümlü top mermisinin, Tayvan’ın savunma kapasitesini uzatabilecek 40 kilometrelik bir menzile sahip olduğu biliniyor.

M777A2’nin birim başına yaklaşık 700.000 ABD Doları maliyeti olduğu tahmin ediliyor. Hafif  olması (4,2 ton) ve montaj kolaylığı nedeniyle de çok sayıda stratejik avantaj sağladığı da anlaşılıyor.

defenceturk.net

İlginizi çekebilir:

Fırtına Kundağı Motorlu Obüs

ABD Ordusu Kamyona Monteli 155mm obüs deniyor

İlgini Çelebilir!

Fransa kundağı motorlu havan aracı alacak

Army Recognition’un aktardığına göre Fransa Savunma Bakanı Florence Parly bir sonrak…