TEBER Güdüm Kiti

2
Envanterde

 

TEBER, MK-81 ve MK-82 genel maksat bombalarına vuruş kabiliyetinin artırılması amacıyla entegre edilen bir lazer güdüm kitidir. TEBER, genel maksat bombalarını Ataletsel Ölçüm Birimi (AÖB), Küresel Konumlama Sistemi (KKS) ve Yarı Aktif Lazer Arayıcı Başlığı (LAB) kullanarak akıllı bir silah sistemi haline getirir.

TEBER kuyruk bölümü, hassas güdüm sağlayacak Ataletsel Ölçü Birimi (AÖB) ve Küresel Konumlama Sisteminden (KKS) oluşmakta olup, sahada kullanıcı tarafından çok hızlı bir şekilde bombaya entegre edilebilmektedir. Bomba gövdesi üzerinde bulunan gömlekler, stabilite ve kaldırma kuvveti sağlamasının yanı sıra, terminal güdüm fazında da yüksek manevra kabiliyeti sağlamaktadır.

TEBER’in modüler tasarımı, ekonomik ve yenilikçi özellikler sağlamaktadır. Bombaların burun kısmına istenildiği zaman takılabilen yarı aktif Lazer Arayıcı Başlık (LAB), silah sistemine hareketli hedefler karşısında hassas vuruş kabiliyeti kazandırmaktadır. Lazer Arayıcı Başlık (LAB) bölümüne ayrıca yaklaşma sensörü ekleme seçeneği de mevcuttur. Ayrıca, kuyruk bölümü entegre edildiği bombaları tanıyabilme özelliği ile lojistik açıdan kullanıcıya kolaylık sağlamaktadır.

Teknik Özellikler

Güdüm Modları Sadece AÖB AÖB+KKS AÖB+KKS+LAB AÖB+LAB
Harp Başlığı MK-81, MK-82
Arayıcı Lazer Arayıcı Başlık (LAB)
Yaklaşma Sensörü 2-15m
Menzil (Min,Maks) 2-28 km
CEP – 50 <3m
Manevra Kabiliyeti ± 3g
Hareketli Hedef Kabiliyeti < 50 km/h
Ağırlık (TEBER-82, TEBER-81) ~270 kg (595 lb), ~155 kg (345 lb)
Uzunluk (TEBER-82, TEBER-81) 2.65m (104″), 2.1m (81.5″)

Üretici: ROKETSAN

Platformlar: F-16 Blok 40, F-4 2020

ROKETSAN’ın Airbus ile imzaladığı işbirliği anlaşması çerçevesinde C295 nakliye uçağının Silahlı İstihbarat, Keşif ve Gözetleme Uçağı versiyonu C295 Armed ISR’e de entegrasyon çalışmaları gerçekleştirildi.

ANKA Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) için entegrasyon çalışmaları süren TEBER’in 900kg faydalı yük kapasitesi olması beklenen Akıncı SİHA’da da kullanılması bekleniyor.

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Subscribe
Bildir
2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zeeshan Saeed
Zeeshan Saeed
24 Ocak 2018 15:28

In english pls, from pakistan

defence turk
Reply to  Zeeshan Saeed
24 Ocak 2018 21:37

Hi, we are preparing the English version. It will be ready soon. Thanks.

İlgini Çekebilir!

TANOK 120 mm Lazer Güdümlü Füze

TANOK 120 mm Lazer Güdümlü Füze, tanklar ve diğer namlulu ateşli silahlarda kullanılan gel…