Anasayfa Haberler Genel Haberler TİSAŞ, Malezya’da tabanca üretecek

TİSAŞ, Malezya’da tabanca üretecek

0

Türk savunma sanayii endüstrisinin Asya-Pasifik ilgisi meyvelerini vermeye devam ediyor. Türk savunma sanayisinin silah üreticilerinden Trabzon Silah Sanayi (TİSAŞ) Zigana PX-9 model tabancanın Malezya’da ortak üretimine yönelik mutabakat imzaladı.

Malezya’da düzenlenen Asya-Pasifik Bölgesi’nin alanında en önemli fuarı Langkawi Uluslararası Denizcilik ve Havacılık Fuarı (LIMA 2019) Türk savunma sanayisi firmalarından TİSAŞ da katıldı.

Yılda yaklaşık 8 milyon dolarlık ihracat yapan Trabzon Silah Sanayi (TİSAŞ), Malezya hükumetinin daveti üzerine bu ülkede 10 milyon dolarlık yatırımla silah fabrikası kurmak için ön protokol imzaladı. Şirketin hedefi Malezya’da pazar payını artırmanın yanı sıra civar ülkelere de silah satmak. Türk silah pazarının yüzde 15’ini elinde tutan TİSAŞ, Malezya’da polimer gövdeli Zigana PX9 model tabancanın ortak üretimini yapacak. Gerekli yatırımların hayata geçmesiyle şirketin yurt dışında ortak üretim yaptığı ülke sayısı 2’ye çıkacak.

Komşu Ülkelere İhracat Yapacak

Bu anlaşmadan sonra başka ülkelerden de ortak yatırım teklifleri aldıklarını söyleyen TİSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Alemdaroğlu, ön protokolün anlaşmayla sonuçlanması durumunda fabrika yatırımını başlatacaklarını söyledi. Halen Filipinler polisi tarafından da kullanılan silahta ithal girdi oranının yüzde 10 olduğunu belirten Alemdaroğlu, yatırımla ilgili şu bilgileri verdi: “Malezya yıllık 20 bin adet üretim, montaj ve testlerin yapılabileceği altyapı için hazırlıklara başladı. Ortak firmamızla yaptığımız çalışma üretim için yatırımların genişlemesi ile kapalı üretim alanları da genişleyecek. Arazi alımı buna göre yapıldı. Ortağımızın hedefi ülkede asker ve polisin ihtiyacını karşılamak, bunun yanı sıra bölge ülkelerine de ihracat yapmak. İlk etapta kendi emniyet güçlerinin ihtiyaçlarına yönelik üretim yapılacak.” 10 yıl önce Türk Cumhuriyetleri’nde bir silah fabrikası kurduklarını söyleyen Alemdaroğlu, Malezyalılar’ın bu fabrikayı görerek kendilerine teklifte bulunduklarını belirtti.

Zigana PX-9 Tabanca Teknik Özellikleri:
 • Kalibre: 9×19 mm.
 • Ağırlık (Şarjörsüz): 720 gr. (±10 gr.)
 • Şarjör Ağırlığı (Boş): 90 gr.
 • Uzunluk/Yükseklik/Genişlik: 180 mm/139 mm/35 mm
 • Namlu Boyu: 102,5 mm.
 • Tetik Kuvveti (~): Tek Hareket 2000 gr.
 • Çalışma Sistemi: Yarı Otomatik, Tek Hareket
 • Nişangah Düzeni: Kare Arpacık, U Gez
 • Namlu Helisi: Sağ yönlü 6 yiv, set
 • Emniyet Sistemi: Mandal ve Blok Emniyeti
 • Şarjör Kapasitesi: 15 Adet

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

Belçika resmen F-35 Lightning II 5’inci nesil savaş uçağı programına katıldı

ABD Savunma Bakanlığı (DoD), Belçika’yı çok uluslu programa resmen dahil eden F-35 L…