TORK

0
Envanterde Yok

 

TORK – TORPİDOYA KARŞI SAVUNMA TORPİDOSU

ASELSAN TORK özellikle deniz gücünde stratejik öneme haiz su üstü gemilerinin torpidolara karşı savunulması amacıyla icra edilecek torpido karşı tedbir harekatında, tehdit torpidolarının fiziksel olarak imha edilmesi veya görev yapamayacak hale getirilmesi amacıyla kullanılan bir savunma torpidosudur.

Su üstü gemileri ve denizaltıları için çok büyük bir tehdit olan Torpidolara karşı en etkin savunma, Soft-Kill (Elektronik Karıştırıcı, Aldatıcı Fonksiyonel İmha) ve Hard-Kill (Hasar Verici Fiziksel İmha) yöntemlerinin birlikte kullanılması ile sağlanabilmektedir. Düşman torpido tehdidi altında olan su üstü gemisi ya da denizaltı bu tehdidi algıladıktan sonra karşı savunma tedbirleri kapsamında ilkin “Soft-Kill” tipi karşı tedbir sistemlerini kullanılmaktadır. Bu taktik kapsamında karıştırıcı ve aldatıcıların yetmediği noktada son çare olarak “Hard-Kill” tipi imha yöntemini kullanan TORK kullanılır.

TORK, torpidoyu imha etmeye yarayan bir silahtır. Torpido’nun mevcut yakın ortamlarda imha edilmesi geminin kendisi için de zararlı olabilir. Bu nedenle uygun mesafelerde kullanılması uygun olan bir üründür.

Yapılan teknolojik araştırmalar kapsamında dünyada da TORK benzeri çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda ASELSAN 2014 yılında TORK projesine başlamıştır. ABD ve Almanya da benzer çalışmalar yapmaktadır. Henüz dünya pazarında bu özelliklere sahip satılan bir ürün bulunmamaktadır. ASELSAN’ın hedefi ABD ve Almanya gibi kendi ürünlerini eşzamanlı olarak dünya pazarına kazandırmaktır. ASELSAN’ın önceliği kendi ordusunun ihtiyacını karşılamak, sonrasında ise dünya pazarına bu ürünü pazarlamaktır.

TORK, 2 metre boyunda, 20 cm çapında ve 200 kg ağırlığında olup, su üstü platformuna yaklaşan torpido tehdidine karşı doğru, aktif, akustik güdüm ile yaklaşarak, etkin mesafeye geldiğinde patlayarak tehdidi imha eder ya da görev yapamaz hale getirir. Torpido, dümeni ve pervanesi bulunan suyun altından veya üstünden suya atılan, dümenini ve pervanesini kullanarak hedefine ilerleyen, patlayıcı bir sualtı silahıdır.

TORK, su üstü gemilerine karşı atılacak lan akustik güdümlü, tel güdümlü, güdümsüz ve dümen suyuna güdümlü torpidoları imha etmek amacıyla geliştirilen bir anti-torpido özelliği taşıyor. TORK, platforma yaklaşan torpido tehdidine hassas şekilde yaklaşarak mesafe ve yönü ölçüyor. İmha mesafesine gelindiğinde de patlayarak tehdidi etkisiz hale getiriyor.

TORK’un temel özellikleri ve sahip olduğu avantajlar şöyle:

– Su üstü gemilerinin torpido tehdidine karşı savunma etkinliğini arttırıyor
– Tüm torpido tiplerine karşı etkili
– Özgün ve güncel (state-of-the-art) tasarıma sahip
– Denizaltılara kolayca adapte edilebilir modüler bir tasarıma sahip
– Akustik fonksiyonel imha (soft-kill) karşı tedbir sistemleri ile entegre olarak çalışabiliyor.

Üretici: ASELSAN

 

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

TANOK 120 mm Lazer Güdümlü Füze

TANOK 120 mm Lazer Güdümlü Füze, tanklar ve diğer namlulu ateşli silahlarda kullanılan gel…