Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Rostec, TOS-1A çok namlulu roketatarın kabiliyetlerini sergiledi

Rostec, TOS-1A çok namlulu roketatarın kabiliyetlerini sergiledi

0

Rus kamu teşekkülü Rostec’in yan kuruluşları olan JSC Rosoboronexport ve JSC Omsktransmash TOS-1A çok namlulu roketatar (ÇNRA) sisteminin yeteneklerini yabancı müşterilerine gösterdi.

Nizhny Tagil Institute of Metal Testing’in (NTIIM’S) Staratel test alanında yapılan gösteride TOS-1A ÇNRA sistemi tüm görevleri başarıyla yerine getirdi. Görsel gözlemler ve hızlı veri analizleri TOS-1A sisteminin farklı mesafelerdeki hedefleri isabetle vuruştaki performans ve güvenilirliğini ortaya koydu. Efektif atış gücü tüm dünya tarafından bilinen TOS-1A sistemi kullanılan teknik çözümleri, muharebedeki etkinliğiyle bir AR-GE çalışmasının ürünüdür.

TOS-1A sistemi BM-1 fırlatma aracı ve ana muharebe tankı (MBT) seviyesinde zırhlı paletli taşıyıcıdan oluşuyor

Rosoboronexport Genel Müdürü Alexander Mikheev “TOS-1A çok namlulu roketatar sistemi dünya silah pazarında eşsiz bir yere sahip, dünyada kısa menzilli böylesi öldürücü ateş gücüne sahip tek silahtır. Böylesi bir ekipman sadece Rusya’da üretiliyor ve bunu yabancı partnerlerimize göstermekten mutluluk duyuyoruz. Sistem daha önce Orta Doğu’da  defalarca kez muharebe ortamında iyi korunan düşman gruplarına karşı etkinliğini gösterdi. TOS-1A bu performansıyla Rosoboronexport’un müşteri ülkelerinin kara güçlerine temin ettiği ilk 5 silah arasındaki yerini korumaktadır.” dedi.

TOS-1A çok namlulu roketatar sistemi sadece Rusya Ordusuna değil ayrıca dünyanın birden fazla ülkesinde çeşitli ordulara hizmet vermektedir. Dünyadaki çok namlulu roketatar sistemlerden (ÇNRA) farklı olarak sadece TOS1-A sisteminde olan BM-1 fırlatma aracı, ana muharebe tankı (MBT) seviyesinde zırh ve minimum 600 m kısa ateş menzili (maksimum menzili 6 km) ile asıl muharebe hattında (forward edge of the battle area – FEBA) gerekli muharebe görevlerini çok kısa bir zaman aralığında ve güvenle yerine getirebilmektedir. Bu sistemin kanıtlanmış güvenilirliği sahada defalarca kez ortaya konmuştur.

Irak güvenlik güçleri Musul, Ali Rash Köyünde DAEŞ’e karşı yaptığı mücadelede TOS-1A sistemini kullandı. 3 Kasım 2016 REUTERS/Alaa Al-Marjani

Eşsiz Kısa Menzil

Dünyada mevcut diğer tüm çok namlulu roketatarlar (ÇNRA) daha uzun bir ‘kısa menzil atış’ kabiliyetine sahip olması nedeniyle zorunlu olarak asıl muharebe alanlarından (FEBA) belli bir mesafede konuşlandırılmalarını gerektiriyor. TOS-1A ise kısa menzil kapasitesiyle muharebe alanında mevcut askerlerle birlikte konuşlandırılıp hedef vuruş süresini düşürürken ateş gücünde etkinliğini artırıyor. Sistem düşman tespitinin hemen ardından hedeflere direk yada dolaylı atışı hızla gerçekleştirebiliyor. BM-1 fırlatma aracı 220 mm 24 adet termobarik ve yanıcı roket taşıyan lançer ve paletli taşıyıcıdan oluşuyor. Ganichev NPO SPLAV (Rostec kamu teşekkülünün bir diğer yan kuruluşu) tarafından geliştirilen güdümsüz roketleri kullanıyor. Söz konusu roketler termobarik savaş başlığı ile, tahkimatı yapılmış, korunaklı alanlardaki düşman pozisyonlarını etkili bir şekilde vuruyor. Çok namlulu sistemin bir tam vuruş çevriminin sonucunda 40000 metrekareden fazla bir alandaki düşman güçleri bir kaç saniye içerisinde yok edilebiliyor.

 

İlgili olarak

Rus Ordusu, obüsler ve ÇNRA’lar için hedef belirlemede BİHA’ları devreye soktu

 

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

TÜMOSAN zırhlı araçlar ve tanklar için yerli motor çalışmalarını sürdürüyor

TÜMOSAN, Türk Savunma Sanayii ürünü zırhlı araçlarda kullanılacak motorlar için çalışıyor.…