Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Trophy Aktif Koruma Sistemi entegreli Abrams tankları Almanya’da

Trophy Aktif Koruma Sistemi entegreli Abrams tankları Almanya’da

0

ABD Ordusu resmi Twitter hesabının 18 Temmuz 2020 tarihli paylaşımına göre ABD Ordusu, Trophy Aktif Koruma Sistemleri ile donatılmış M1A2 Sep V2 Abrams ana muharebe tanklarını Almanya’ya gönderdi.

Trophy APS (Active Protection System), İsrailli firma Rafael tarafından dizayn edilip geliştirilmiş, ana muharebe tanklarına ve diğer muharebe araçlarına monte edilebilen bir koruma sistemidir. Bu koruma sistemi tanksavar füzelerinin ve roketlerin havadayken tespitini ve etkisizleştirilmesini amaçlıyor.

Sevkedilen tankların Defender Europe 2020 askeri tatbikatında yer alacağı bildirildi. Söz konusu NATO askeri tatbikatı, ABD Ulusal Savunma Stratejisi ve NATO’nun caydırıcılık hedefleri kapsamında, stratejik hazır olma halinin etkinliğini sağlamak üzere askeri intikal tatbikatı olarak planlandı.

Eylül 2017’de ABD Savunma Dairesi (US DoD), W56HZV-17-C-0067 kontratında yaptığı 9.899.995 dolar modifikasyon (P00027) bedeliyle Zırhlı Tugay Muharebe Takımları’nda bir birime ait M1A2 SEP V2 Abrams tanklarının Trophy koruma sistemiyle donatılmasına onay vermişti.

Trophy teknolojisini ilk geliştiren ülke İsrail devleti olmakla birlikte, ABD Ordusu sistemin Abrams’lar üzerinde geliştirilmesine 2 yıl önce başladı. Sistemin üretimi General Dynamic Land System, Leonardo DRS ve Rafael Advanced Defense Systems Ltd firmalarının ortak çalışmasıyla yapılıyor.

Trophy APS

Ekim 2019’da Leonardo DRS, ABD Ordusuna ilk Trophy Aktif Koruma Sisteminin (APS), zırh delici (anti-armor) tehditlere karşı Abrams ana muharebe tanklarında kullanılmak üzere teslimatının yapıldığını duyurdu. Trophy APS, M1A2 Abrams SEP V2 muharebe tanklarına, tanksavar füzesi ve RPG saldırılarına karşı 360° koruma sağlamak için, kulenin iki yanına radar kutularının montajı ile uygulanıyor. Trophy APS herhangi bir tehdit anında radarıyla gelmekte olan tehdidin yeri ve tipini tespit ediyor. Sistem tehdidi takip ederken, kesişim (intercept) parametrelerini hesaplayıp tank mürettebatına ve muharebe yönetim sistemine (BMS) alarm vermek suretiyle bildirimde bulunuyor. Sistem riskin gerçek bir tehdit içerdiğini tespit ettiği anda tehlikeyi etkisizleştirmek için gerekli karşı tedbirleri devreye sokuyor.

Trophy APS monte edilmiş M1A2 Abrams tankı. (Fotoğraf kaynağı: Leonardo DRS)

Trophy APS tank için 360° azimut koruması sağlarken ihtiyaç halinde kullanıcı tarafından belirlenen yakın bir alan içindeki dost askerler için de yüksek bir koruma sağlar. 

Trophy her tür tanksavar füzesine ve elde taşınabilen RPG tipi roket saldırılarına önleme yapabilmektedir. Sistem aynı zamanda birden fazla yönden gelen, kısa yada uzun menzilli tehditlere eş zamanlı cevap verebilmektedir. Sistemin yeni versiyonları çoklu atışlarda mühimmatın otomatik olarak art arda yüklenmesini de kapsıyor. Aynı zamanda Trophy geliştirme planı, gelecekte kinetik enerjili delici mühimmata karşı alınacak tedbirler birimini de içeriyor.

Trophy APS, alanında tamamen entegre edilmiş ve muharebe alanında kullanılıp onaylanmış dünyadaki tek koruma sistemidir. 2011 yılındaki ilk kullanımının ardından halen IDF (İsrail Savunma Kuvvetleri) tarafından Merkava Mk3, Merkava Mk4 tanklarında ve Namer zırhlı personel taşıyıcılarında kullanılmaktadır. Bu süreçte gerçek muharebe alanındaki çok sayıda vakada, tank personeline ve yakın çevresindeki dost askerlere herhangi bir yaralanma olmaksızın önleme yapmıştır. 4000 başarılı saha testinden geçmiş ve 500.000’i aşan operasyon saatiyle Trophy, kontratlar dahilinde seri imalat ile üretilecek binlerce siparişe sahiptir.

M1A2 SEP V2

M1A2 SEP V2, M1A2 SEP ana muharebe tanklarında kullanılan sistemin geliştirilmiş versiyonudur. Uygulanan geliştirmeler daha yüksek bir beka kabiliyeti, otomotiv güç paketi, bilgisayar sistemleri ve gece görüş kapasitesini içermektedir. M1A2 SEP’in ikinci versiyonu olarak V2 varyantı yeni ve güçlü bilgisayarlarıyla, gelecek teknolojilere önemli bir dizayn değişikliği gerektirmeden adapte olabilecek açık mimari dizaynıyla dijital bir tank vizyonunu getirmiştir.

M1A2 SEP V2 Abrams ile M1A2 Abrams’in kullandığı silah ve mühimmatlar benzer şekilde 1 adet 120 mm’lik yivsiz M256 toptan ibarettir. Tank kumandanı tarafından kullanılan standart 12,7 mm makineli tüfek yerine ise Norveçli bir firma olan Kongsberg Defense’in geliştirdiği uzaktan komuta istasyonu CROWS II ile idare edilen 12,7 mm makineli tüfek kullanıldı. Ayrılmış Görüş Hattı (detached Line of Sight -DLOS) ile donatılmış CROWS II, nişancının hedeften gözünü ayırmadan hedefi takip edebilmesini sağlıyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Filipinler, paletli ve tekerlekli “hafif tank” için İsrailli Elbit Systems ile sözleşme imzaladı

Filipinli Max Defense’e göre Filipin Ordusunun paletli ve tekerlekli hafif tank ihti…