Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Türk fırkateynleri Akdeniz’de Fransız savaş gemisine ‘radar aydınlatması’ gerçekleştirdi

Türk fırkateynleri Akdeniz’de Fransız savaş gemisine ‘radar aydınlatması’ gerçekleştirdi

0

Akdeniz’de rutin faaliyet gösteren Türk Deniz Kuvvetleri bağlısı fırkateynler ile bölgedeki Fransız savaş gemisi arasında gerginlik yaşandı.

Fransa Savunma Bakanlığı, 17 Haziran Çarşamba günü, Akdeniz’deki NATO misyonuna katılan bir Fransız Donanmasına bağlı savaş gemisi ile bölgede faaliyet gösteren Türk Donanması bağlısı fırkateynler arasında gerginlik yaşandığını duyurdu.

Fransa Savunma Bakanlığı, Türk fırkateynlerinin Fransız gemisine karşı “aşırı agresif” müdahalesini kınadığını açıkladı.

Fransız Donanması bir süre önce Libya’ya silah sevkiyatı yaptığı şüphesiyle Akdeniz’de bir kargo gemisine müdahale etmeye çalıştı. Bu faaliyet sırasında kargo gemisi Türk Deniz Kuvvetleri tarafından korunuyordu.

Çarşamba günü yaşanan gerginlik sonrası Fransa Savunma Bakanlığı, Türk fırkateynlerinin Fransız savaş gemisine üç kez radar aydınlatması gerçekleştirdiğini ve füze saldırısı gerçekleştireceğini ileri sürdü.

Savunma Bakanlığı, “Bu, bir NATO gemisine karşı bir müttefik tarafından kabul edilemeyecek son derece agresif bir eylemdir.” şeklinde açıklamada bulundu.

Fransa Libya’da Hafter’i Destekliyor

Fransa her ne kadar NATO üyesi olsa dahi Libya’da Rusya’nın da desteklediği darbeci lider Halife Hafter’i desteklediği biliniyor. Fransa’nın Libya’daki bu tutumu Libya’daki istikrarın sağlanmasında oldukça büyük bir engel. Ayrıca Rusya’nın Libya’ya savaş uçakları konuşlandırmasından sonra konuya ilişkin açıklama dahi yapmayan Fransız yetkililer NATO’nun hedef ve gayelerine ters bir politika izlemektedir.

Fransız yetkili “Bunu son derece önemli bir mesele olarak görüyoruz ve bir müttefikin bu şekilde davranmasını, NATO komutası altında NATO misyonunda bulunan bir NATO gemisine karşı yapmasını kabul edemeyiz.” dedi.

Fransa tarafından olaya ilişkin açıklama, bugün video konferans yoluyla yapılan NATO Savunma Bakanları toplantısı ile birlikte geldi. Son zamanlarda iki NATO üyesi ülke olan Fransa ile Türkiye arasındaki gerginlikler, Libya’da farklı saflarda yer almalarından dolayı iyice alevlendi. Türkiye, Fransa’nın aksine bu çerçevede Libya’da da NATO’nun bölgedeki gücünü korumayı hedeflemektedir.

Türkiye, Libya’da Birleşmiş Milletler nezdinde tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni (UMH) desteklerken, Fransa’nın ise darbeci lider Halife Hafter’i desteklediğine yönelik güçlü kanıtlar mevcut.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

TÜBİTAK SAGE NEB-84 ve SARB-83 bombalarında harp başlığı ile öne çıkıyor

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen; Yer üstü ve yer altındaki hedeflere karşı kullanılma…