Anasayfa Haberler Türk Hava Kuvvetleri’ne A400M namı diğer ‘KOCA YUSUF’ teslimatı

Türk Hava Kuvvetleri’ne A400M namı diğer ‘KOCA YUSUF’ teslimatı

0

8’inci A400M ATLAS stratejik ulaştırma uçağı Türk Hava Kuvvetleri envanterine girdi.

A400M ATLAS stratejik nakliye uçağı projesi programı 1985 yılında başlatılmış, Türkiye’nin katılımı ise 1988 yılında gerçekleşmişti. Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere, İspanya ve Türkiye’nin iştirak ettiği proje kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanlığı için toplamda 10 adet A400M tedarik edilecek.

İlki 12 Mayıs 2014 tarihinde envantere katılan A400M ATLAS uçağının sekizincisi, 21 Haziran 2019 tarihinde, 12’nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı/Kayseri’de, üs personeli ve ailelerin katılımı ile envantere girdi.

Gerçekleşen son  teslimat ile birlikte Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki A400M ATLAS Nakliye Uçağı sayısı 8 adete yükselmiş oldu. Türkiye’nin, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı doğrultusunda toplamda 10 adet A400M ATLAS Nakliye Uçağı  siparişi bulunmakta.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir konu ile ilgili yaptığı açıklamada: “Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın taktik ulaştırma görevleri ihtiyacı için ortak olduğumuz A400M Projesi kapsamında üretilen 8’nci uçağımız Kayseri’ye konuşlandı.Tasarım ve üretiminde TUSAŞ’ın yer aldığı, TEI’nin motor üretiminde alt yüklenici olduğu uçağımız, öncekilere göre üst konfigürasyonda üretildi.” ifadelerini kullandı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ‘Koca Yusuf’u: A400M Atlas

A400M ATLAS uçağının envantere girişi ile birlikte tek seferde daha ağır veya daha hacimli malzemeler taşınabileceği gibi daha önce hava yolu ile taşınamayan silah sistemleri ve araçlar da bir yerden başka bir yere intikal ettirilebilmekte. A400M ATLAS stratejik ulaştırma uçağı ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın sürat, menzil ve ağırlık olarak taşıma kapasitesi iki katına çıkarıldı. A400M sahip olduğu birçok yeni kabiliyet ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin dünyanın her yerinde harekât yapabilme özelliğine sahip olması sağlamakta.

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

Türkiye’ye yüz yirminin üzerinde S-400 füzesi teslim edildiği iddia ediliyor

Diplomatik çevreden anonim bir kaynağın 20 Ocak Pazartesi günü TASS haber ajansına aktardı…