Anasayfa Haberler Türk S-400 hava savunma sistemlerinin atışlı testlerine başlandı

Türk S-400 hava savunma sistemlerinin atışlı testlerine başlandı

0

Türkiye Cumhuriyeti tarafından Rusya’dan tedarik edilen S-400 hava savunma füze sistemi Sinop’ta atışlı teste tabi tutuluyor

Rusya’dan tedarik edilen S-400 hava savunma füze sistemine ait bileşenlerin Samsun’dan Sinop’a doğru sevk ediliş görüntüleri kamuoyuna yansımıştı. Sevk edilen S-400 bileşenleri arasında komuta kontrol aracı, füze fırlatma aracı (TEL) ve radarların dahi olduğu görülmekteydi. Türkiye tarafından yayınlanan ilk NOTAM’da Sinop hava limanı 6 Ekim 09.00 ile 16 Ekim 2020 günü 14.30 arası trafiğe kapalı olacağı ve test atışlarının bahse konu süre zarfında icra edileceği ifade edilmekteydi.

Yeni yayınlanan NOTAM

Türkiye Cumhuriyeti tarafından yayınlanan ikinci NOTAM’da ise 14 Ekim 2020 günü saat 06:53 ile 17 Ekim 2020 günü saat 14:30 arasından atışlı testler gerçekleştirileceği ifade edildi.

İcra edilen atış testinden

Kamuoyuna 16 Ekim 2020 günü yansıyan görüntüler Sinop’ta test atışlarının icra edildiğini göstermektedir.

Resmi yetkililerce daha önce 2020 yılı ilk çeyreğinde aktif hale getirileceği ifade edilen S-400 hava savunma sistemleri COVID-19 nedeniyle aktif hale getirilememişti ancak çalışmalar devam ediyordu. Bu bağlamda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamasında “S-400’ler henüz aktif değil çalışmalar var ama aktif değil. S-400’ün aktif hale getirilmesi konusunda yapılacakları askerlerimiz bilir, izah eder. Bu sistemi biz acil ihtiyacımız olduğu için aldık.” ifadelerinde bulunmuştu.

Resim
Testlere ilişkin yayınlanan ilk NOTAM / Twitter: @BarracudaVol1

SSB İsmail Demir’den S-400 hava savunma sistemi açıklaması

SSB İsmail Demir, Rusya’dan S-400 hava savunma füze sistem tedariki ve F-35 projesi ile ilgili son durumlar hakkında bilgiler paylaşmıştı. Demir, “Biz 2 sistem alımı için masadaydık. İlk sistemin alımı çok hızlı oldu. İkinci sistemin alımı da yani masada olduğumuz konu ile ilgili bir dizi yol haritası var. Unsurlu adımlar var. Bu adımlardan bir kısmı ortak üretim bir kısmı ödemeler gibi konular var. Prensipte bu anlaşma imzalandı ancak bu prosedürlük şeylerin teknik adımların atılması için detaylar çalışıyor. Detaylarda anlaşmanın yan unsurları olan şartların yerine gelmesi için devam ediliyor.” ifadeleriyle sürece açıklık getirmişti.

S-400 ve Tedarik Süreci

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın 15 Ocak tarihindeki ifadelerine göre Türk Silahlı Kuvvetleri Rus menşei S-400 sistemlerinin göreve hazır hale getirilmesine dair çalışmalarını sürdürülüyordu. Süreç Nisan veya Mayıs 2020 tarihinde tamamlanmış olacaktı. Türkiye ve Rusya Eylül 2017 tarihinde 2.5 milyar dolar tutarında S-400 tedarik anlaşması imzalamıştı. İlk parti teslimatları Haziran 2019 tarihinde havadan nakliyat yoluyla gerçekleştirilmişti.

S-400 hava savunma sisteminin bileşenleri Ankara Mürted’de uçaktan indirilirken, 12 Temmuz 2019. Fotoğraf: Milli Savunma Bakanlığı, Twitter

S-400 Triumf (NATO: SA-21 Growler), 2007 tarihinde Rus Ordusu’nun envanterine katılan gelişmiş bir hava savunma sistemi. Hava araçları, seyir füzeleri, birtakım balistik füzeler ile beraber yer hedeflerine karşı tasarlandı. TASS’ın beyanına göre S-400, 35 km irtifa ve 400 km uzaklıktaki hedeflere angaje olabiliyor.

İlgili Olarak

Türk S400 hava savunma sistemlerinin test atışları için NOTAM yayınlandı

Türk S400 hava savunma sistemleri Sinop’ta test edilecek

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Prof. Dr. İsmail Demir’den 5. nesil F-35 ve Milli Muharip Uçak projelerine dair açıklama

Haziran 2017’den beri web sitesi, mobil uygulama ve sosyal medya platformlarından yayın ha…