Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri TAIS Tersanesi Malezya’da yarışıyor

TAIS Tersanesi Malezya’da yarışıyor

0

Naval News’in haberine göre bir Türk şirketi olan TAIS, LIMA 2019 fuarında, Malezya Kraliyet Donanması’nın potansiyel Çok Maksatlı Destek Gemisi (ÇMDG) talebiyle ilgili teklifini açıkladı. Malezya Kraliyet Donanması’nın dönüşüm programının bir parçası olacak projeyle ilgili, ilk ikisi 2021-2025 yılları arasında, üçüncüsü 2035’e kadar teslim edilmesi planlanan üç Çok Maksatlı Destek Gemisi’nin Malezya Kraliyet Donanması için geliştirilmesi planlanıyor.

Çok Maksatlı Destek Gemisi (ÇMDG) ile ilgili olarak, Malezya Kraliyet Donanması’nın başındaki isim Amiral Reza, bahsi geçen projenin yakın gelecekte bir gerçeklik haline geldiğinden emin olmak için hala hükumetle pazarlık edildiği açıklamasında bulundu.

Aynı sırada, en az dört tersane daha teklif sunmak için hazırlanıyor. TAIS’in rakipleri arasında Hollanda’lı Damen, Fransız Naval Group ve bir adet Çin’e ait tersane yer alıyor. Türk Tersanesinde geliştirilmesi planlanan Çok Maksatlı Destek Gemisi’nin; amfibi operasyon desteği, kuvvet projeksiyonu, insani yardım ve felakatlere müdahele operasyonları gibi çeşitli roller üstlenebilmesi planlanıyor.

Çok Maksatlı Destek Gemisi (ÇMDG-MRSS)

ÇMDG için, modern ve radarda görünmeyecek bir LPD (Havuzlu Çıkarma Gemisi) tasarımı benimsenmiştir. Gemi, temel olarak üç adet orta büyüklükte helikopter bulundurabilen 2000 m2’lik bir uçuş güvertesi ihtiva etmektedir. Ayrıca iki adet helikopter de uçuş güvertesi hangarında depolanabilmektedir.

Dahası, ÇMDG’nin kargo kapasitesi 1800 m2’lik bir Ro-Ro güverte (Roll On – Roll Off Deck: Tekerlekli ve paletli araçların rampa üzerinden gemiye yüklenmesi ve tahliyesini anlatan bir terim) içermektedir. Ro-Ro güverte, gemi-kıyı taşımacılığı gibi ağır kargo ihtiyaçları için iki LCM’yi (Mekanize Çıkarma Aracı) barındıracak kadar büyüktür.

İki adet 4000 kW’lik itki sistemi, 18 knot maksimum sürate ulaşılmasını sağlamaktadır. Ve ortalama 14 knot hız ile de 10.000 nm (deniz mili) menzil sunmaktadır. ÇMDG, 13.000 tonluk bir deplasmana ve 170 metrelik bir uzunluğa sahip olacak. 150 kişilik mürettebat tarafından idare edilecek ve 500’den fazla askeri barındırabilecek.

Hızlı Önleme Araç’larının kullanılabilmesi için geminin sağ tarafına bir adet LARS (İndirme-Bindirme Sistemi) sistemi monte edilecektir. Ayrıca TAIS’in ÇMDG teklifinde üç tür silah sistemi bulunmaktadır: 1 x 76 mm’lik, 2 x 30 mm’lik top ve 2 x 12,7 mm’lik makineli tüfek.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Türk Donanması Libya açıklarında tatbikat gerçekleştiriyor

Türk Deniz Kuvvetleri, Libya açıklarında tatbikat gerçekleştireceğini ilan eden NAVTEX böl…