Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Ukrayna, geliştirdiği en yeni seyir füzesini sergiledi

Ukrayna, geliştirdiği en yeni seyir füzesini sergiledi

0

Ukroboronprom (Ukrayna’da savunma sanayiinden sorumlu devlet kurumu)’un partneri Defence Express Medya ve Danışmanlık Şirketi; R-360 seyir füzesini kullanan RK-360MTs Neptün (Ukraynaca: Нептун) kıyı konuşlu füze sistemine dair detaylı görüntüler yayınladı.

Neptün, hasım savaş gemilerine angaje olmak için tasarlanmış bir kıyı konuşlu füze sistemidir. Sistem; RCP-360 seyyar komuta kontrol merkezi, USPU-360 seyyar fırlatıcılar, TZM-360 füze ikmal ve kargo aracından oluşuyor.

Sistem, 280 kilometre menzil içerisindeki hedefleri hava muhalefetinden etkilenmeksizin vurma kabiliyetine sahip. R-360 seyir füzesinin harp başlığı 150 kilogram, toplamda ise 870 kilogram; fırlatma hızı da 900 km/saat olarak ifade ediliyor.

Sistemin tam kapasite çalışabilmesi için kıyı hattından en fazla 25 kilometre uzakta konuşlandırılması gerektiği not ediliyor.

  • Tam salvo – 24 füze, toplam mühimmat– 72 füze,
  • İki füze atışı arasındaki zaman aralığı– 3-5 saniye,
  • Görev bitişinden atışa hazır vaziyete geçiş süresi– ≤15 dakika
  • Araç menzili – ≤1,000 km.

Kiev konuşlu KB Luch Ar-Ge firması, Neptün gemisavar kıyı konuşlu füze sisteminin (ASCM) ana yüklenicisi. Neptün projesi, yalnızca Ukraynalı kuruluşların iş birliğiyle nihayete getirilmiş bir sistem. Kuruluşların bazıları; “Orizon-Navigation, Impulse, Visar, Arsenal TsKB, Radionix, Telecart-Prybor, UkrInMash, Ukrainian Armored Vehicles, Motor-Sich ve KrAZ.”

Defence Express Tarafından Yayınlanan Video

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Çin’in yerli amfibi hücum gemisi Type 075 deniz testlerine fiilen başladı

Yakın zamanda denize açılması beklenen amfibi hücum gemisi deniz testlerine başladı. Çin H…