Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Ukrayna, geliştirdiği en yeni seyir füzesini sergiledi

Ukrayna, geliştirdiği en yeni seyir füzesini sergiledi

0

Ukroboronprom (Ukrayna’da savunma sanayiinden sorumlu devlet kurumu)’un partneri Defence Express Medya ve Danışmanlık Şirketi; R-360 seyir füzesini kullanan RK-360MTs Neptün (Ukraynaca: Нептун) kıyı konuşlu füze sistemine dair detaylı görüntüler yayınladı.

Neptün, hasım savaş gemilerine angaje olmak için tasarlanmış bir kıyı konuşlu füze sistemidir. Sistem; RCP-360 seyyar komuta kontrol merkezi, USPU-360 seyyar fırlatıcılar, TZM-360 füze ikmal ve kargo aracından oluşuyor.

Sistem, 280 kilometre menzil içerisindeki hedefleri hava muhalefetinden etkilenmeksizin vurma kabiliyetine sahip. R-360 seyir füzesinin harp başlığı 150 kilogram, toplamda ise 870 kilogram; fırlatma hızı da 900 km/saat olarak ifade ediliyor.

Sistemin tam kapasite çalışabilmesi için kıyı hattından en fazla 25 kilometre uzakta konuşlandırılması gerektiği not ediliyor.

  • Tam salvo – 24 füze, toplam mühimmat– 72 füze,
  • İki füze atışı arasındaki zaman aralığı– 3-5 saniye,
  • Görev bitişinden atışa hazır vaziyete geçiş süresi– ≤15 dakika
  • Araç menzili – ≤1,000 km.

Kiev konuşlu KB Luch Ar-Ge firması, Neptün gemisavar kıyı konuşlu füze sisteminin (ASCM) ana yüklenicisi. Neptün projesi, yalnızca Ukraynalı kuruluşların iş birliğiyle nihayete getirilmiş bir sistem. Kuruluşların bazıları; “Orizon-Navigation, Impulse, Visar, Arsenal TsKB, Radionix, Telecart-Prybor, UkrInMash, Ukrainian Armored Vehicles, Motor-Sich ve KrAZ.”

Defence Express Tarafından Yayınlanan Video

İlgini Çelebilir!

Fransız Donanması’nın uçak gemisi “Charles de Gaulle” Güney Kıbrıs’ta

Fransız Donanması’na bağlı uçak gemisi Charles de Gaulle (R-91)  Güney Kıbrıs tarafı…