Anasayfa Haberler Genel Haberler Yenilikçi Yazılımlar Yarışıyor’da ödüller sahiplerini buldu

Yenilikçi Yazılımlar Yarışıyor’da ödüller sahiplerini buldu

0

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından savunma sanayii için belirli kritik alanlarda rekabet ortamı oluşturularak performansların artırılması ve yeteneklerin keşfedilmesi amacıyla başlatılan Yenilikçi Yazılımlar Yarışıyor (Y³) programının ilk döneminde kazananlar belli oldu. Yarışmanın 2. dönem tanıtımı da gerçekleştirildi.

SSB tarafından 2018 yılında başlatılan Yenilikçi Yazılımlar Yarışıyor (Y³) programıyla, savunma ihtiyaçları için kritik olan belirli yazılım geliştirme alanlarında; rekabetçi bir yöntemle performansların artırılması, yenilikçi yöntemlerin çalışılması, sektörün yönlendirilmesi ve müteakip ihtiyaçlarda değerlendirilecek yetkinlik havuzunun oluşturulması amaçlanıyor.

Programın 1. Dönem (2018-2019) yarışma faaliyetleri, elektro-optik (E/O) uydu görüntülerinden görüntü işleme yöntemleri kullanılarak belirli hedeflerin tespiti amacıyla ODTÜ Görüntü Analizi Merkezi (OGAM) işbirliğiyle düzenlendi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı desteğiyle seçilen hedefler yarışma kapsamına alındı. Test verisi olarak projelerden ve açık kaynaklardan elde edilen yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri kullanıldı.

Yarışmaya üniversite öğrencileri, kurum, KOBİ ve üniversite çalışanlarından toplam 147 bireysel başvuru yapıldı ve ön eleme ile 40 katılımcı yarışmaya dahil edildi. Performans testleri sonucunda dereceye girenlere ödülleri SSB’de gerçekleştirilen törenle verildi. Genel Klasmanda 1 ve 2. olan yarışmacılara ödülleri verildi. Ayrıca üç yarışmacı da teşvik ödülü almaya hak kazandı.

Başarılı olan yarışmacılar, toplamda verilen 100 bin lira para ödülünün yanı sıra, yarışma konularıyla ilgili SSB tarafından başlatılacak projelerde yer alabilecekler.

İkinci Dönem Yarışma Tanıtımı

Y3 Programının 2. Dönem (2019-2020) faaliyetleri kapsamında yine uydu görüntülerinden mevcut performansların artırılması, ilave hedeflerin tespiti ve Geniş Alan Gözetleme (GAG) görüntülerinden hareketli nesne tespiti ve takibi konularında yarışma düzenlenmesi planlandı. Yeni Dönemde yapılacak yarışmada, sektörde konuyla ilgili çalışmalarda bulunan tüm araştırmacı/akademisyen/enstitü/firmaların yarışmaya dahil olması bekleniyor. Yeni yarışma dönemine ilişkin detaylar yakın zamanda https://y3.ogam.metu.edu.tr/ adresinden duyurulacak ve konuyla ilgili gelişmeler bu adresten takip edilebilecek.

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

GKN Aerospace ve Boeing, askeri havacılık alanındaki sözleşmesinin ortaklığını genişletiyor

GKN Aerospace, Boeing ile 2023 yılına kadar devam edecek çalışma ortaklığını sağlamlaştırm…