Anasayfa Haberler Yerli medikal solunum cihazı üretimine başlandı

Yerli medikal solunum cihazı üretimine başlandı

0

Ülkemizde de baş gösteren COVİD-19 virüs salgınına karşı savunma sanayii firmalarımız tarafından başlatılan yerli medikal solunum cihaz üretim kampanyasında 5000 adet üretim için adımlar atıldı.

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar’ın 22 Mart akşamı paylaştığı medikal solunum cihazı üretimine destek videosuna savunma sanayii firmaları ve diğer firmalarımız kayıtsız kalmayarak desteklerini sundular. Savunma sanayii firmalarımıza ek olarak Arçelik ise seri üretimi üstlenerek tesislerini açtı.

Selçuk Bayraktar twitter hesabından yaptığı açıklamada ilgili firmalara teşekkürlerini iletirken 1000 adet medikal solunum cihazının bağışlandığını da duyurdu. Toplamda ise Sağlık Bakanlığı’nın ihtiyacına yönelik olarak 5000 adet solunum cihazının üretileceğini ifade etti.

Biosys Medikal Solunum Cihazı

Biosys Medikal şirketi ASELSAN iş birliği ile mekanik ventilatör üretimine devam ediyor. Olası solunum cihazı ihtiyacına karşılık yerli mekanik ventilatör üretiyor.

Koronavirüsle (COVID-19) mücadele için koronavirüs test kiti kadar ventilatör de (yapay solunum cihazı) büyük önem taşıyor. Koronavirüs nedeniyle yoğun bakımdaki hasta sayısının çok olduğu ülkelerde ventilatör sayısı yetersiz kalıyor.

Türkiye’de henüz ventilatör yetersizliği söz konusu değil ancak talebin artması ihtimaline karşın yerli firmaların ventilatör üretimi devam ediyor. Bilkent Cyberpark’ta faaliyet gösteren Biosys Biyomedikal firması da bu firmalardan biri.

ASELSAN, 2018 yılında Biosys Biyomedikal şirketi ile iş birliği yapmış ve ventilatör cihazı üretiminde Türkiye’nin 6 ülkeden biri olması hedeflenmişti. Bugün gelinen noktada Biyosys Biyomedikal şirketi ileri düzey yerli mekanik ventilatör üretir konuma geldi.

Yerli firmaların yanı sıra dünyaca ünlü şirketlerin solunum cihazı yetersizliği olması durumunda solunum cihazı üretebileceğini ifade etti. Tesla, GM ve Ford firmaları bu firmalar arasında.

Aerial no.1
BİYOVENT

Türk Savunma Sanayii Birlikte Başaracak

Bu kapsamda başta savunma sanayii firmalarımız Baykar Savunma, ASELSAN, HAVELSAN, Tarnet, TUSAŞ ve ROKETSAN olmak üzre özel sektörde faaliyet gösteren Arçelik ise seri üretim için tesislerini açtı.

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar yaptığı paylaşımda; “Yerli solunum cihazı üretimi çağrımıza destek veren Aselsan, Roketsan ve Havelsan’a teşekkür ediyorum 1000’den fazla cihaz bağışlandı. Sağlık Bakanlığı 5000 cihaz üretimini başlattığını duyurdu Teknoloji takımımız, kaliteli ve hızlı üretim için çalışıyor. Kampanyamıza destek vereceğini bildiren Tusaş, Tarnet, seri üretimi üstlenen Arçelik’e ve katkı veren her kuruma gönülden teşekkürler. Projeye başından beri destek olan Sanayi ve Tekonoloji Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’‘mıza Milletimize bu imkanı kazandırdığı için şükranla…” ifadelerinde bulundu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca seri üretim ile ilgili olarak: “SOLUNUM CİHAZI, dünyanın bu salgında en çok ihtiyaç duyduğu tıbbi malzemelerden biri oldu. TÜRKİYE, olası bir durumda eksikliğini yaşamayalım diye yerli cihaz için seri ÜRETİME BAŞLIYOR.” ifadesinde bulundu.

Biosys Medikal twitter hesabından “Seri üretim öncesi son hazırlıklar” ifadesi ile paylaşım yapıldı.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil ve Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar da desteğini #BirlikteBaşaracağız hashtagi üzerinden paylaştı.

Haluk Görgün: “ASELSAN olarak Yerli medikal solunum cihazı üretimini destekliyoruz.” tweeti ile birlikte paylaştığı video Biosys Medikal firmasından 250 adet cihaz alacaklarını ifade etti.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil ise Selçuk Bayraktar’ın tweetini alıntılayarak; “Sağlık çalışanlarımıza doğru teknolojik cihazları sağlamak adına BİOSİS firması tarafından geliştirilen yerli yoğun bakım ventilatörleri üretimleri için TUSAŞ ailesi olarak destek olmaya biz de varız.” dedi.

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Mısır ordusu için üretilen AW149 helikopteri ilk uçuşunu yaptı

Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin İtalyan Leonardo firmasından sipariş ettiği 8 adetlik A…