Anasayfa Haberler Genel Haberler Yunanistan’ın ‘Entegre Hava ve Füze Savunma Mükemmeliyet Merkezi’ önerisine Türkiye de imza attı

Yunanistan’ın ‘Entegre Hava ve Füze Savunma Mükemmeliyet Merkezi’ önerisine Türkiye de imza attı

0

8 Nisan 2020’de NATO’ya bağlı Müttefik Transformasyon Komutanlığı’nda Entegre Hava ve Füze Savunma Mükemmeliyet Merkezi (IAMD CoE) mutabakat zaptı (MoU) imza töreni gerçekleştirildi.

Yunanistan, 30 Temmuz 2018’de NATO’ya Entegre Hava ve Füze Savunma Mükemmeliyet Merkezi önerisinde bulunmuştu.

Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Romanya ve Türkiye mutabakat zaptının sonuçlandırılmasıyla sponsor uluslar olarak bu teklifi desteklediğini açıklamıştı.

NATO Entegre Hava ve Füze Savunma Mükemmeliyet Merkezi Girit’te konuşlu bulunuyor.

Yüksek Müttefik Transformasyon Komutanı Fransız General Andre Lanata’ya ek olarak operasyonel ve işlevsel mutabakat zaptını imzalamak için Yunanistan, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Romanya ve Türkiye’den ulusal temsilcileri katıldı.

Yunanistan Genelkurmay Başkanı ve Entegre Hava ve Füze Savunma Mükemmeliyet Merkezi Amirali olan General Konstantinos Floros, gerçekleştirilen görüşmelere telekonferans yöntemi ile katılım sağladı.

General Lanata öncelikle, COVID-19 kurbanları nedeniyle yukarıda belirtilen ülkelerin heyetlerine en derin taziyelerini dile getirdi.

Lanata, Yunanistan’ın Mükemmeliyet Merkezi ile ilgili vizyonunu vurguladı ve Entegre Hava ve Füze Savunma Mükemmeliyet Merkezi’nin misyonunun birlikte çalışabilirliği artırdığını ve müttefik ve partnerlerin Entegre Hava ve Füze Savunma yeteneklerinin geliştirilmesini ve kullanılmasını desteklediğini belirtti.

General Lanata, Yunanistan’a Entegre Hava ve Füze Savunma Mükemmeliyet Merkezi çabalarına ev sahipliği yapma ve destekleme isteğinden dolayı teşekkür etti.

General Lanata,

Bu önemli dönüm noktasına ulaşmak, son 20 ay boyunca Yunanistan Ulusal Savunma Personeli ile Karargahım arasındaki aktif işbirliği ve çok yakın ilişki sayesinde mümkün oldu.” 

Mükemmeliyet Merkezleri eğitim ve tatbikat, doktrin, konsept iyileştirme ve yetenek geliştirme alanlarında önemli bir rol oynamaktadır.”

NATO’nun güçlü Mükemmelliyet Merkezi ağını inşa etmesinin önemini ve Entegre Hava ve Füze Savunmasının İttifak’ın en karmaşık ve zorlu görevlerinden biri olmaya nasıl devam ettiğini açıklayan Lanata, ”Entegre Hava ve Füze Savunma görevlerinin başarılı bir şekilde uygulanması entegrasyon, birlikte çalışabilirlik, koordinasyon, teknik değerlendirme ve en önemlisi milletler arasındaki gerçek partnerlik ilkelerine dayanır’‘ dedi.

NATO Müttefik Hava Komutanlığı ile birlikte diğer Mükemmeliyet Merkezleri son derece uzmanlaşmış kuruluşlar olarak mevcut boşlukların tanımlanmasına ve azaltılmasına katkıda bulunacak ve mevcut çabaları çoğaltmadan destekleyecek.

Müttefik Transformasyon Komutanlığı ile Entegre Hava ve Füze Savunma Mükemmeliyet Merkezi arasındaki fonksiyonel ilişki, Merkezin çalışma, üretim ve adaptasyon programının, askeriye tarafından tanımlandığı gibi İttifak’ta sürekli adaptasyon ihtiyacının yanı sıra değişim hızına uymasını sağlamayı amaçlıyor.

Dış Haberler Editörü

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Arjantin Özel Harekat Kuvvetleri Daniel Defense tüfeklerini tercih etti

ABD’li savunma girişimcisi Aquila International ltd. Arjantin Silahlı Kuvvetleri’nin…