Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Kement 2018 sonuna hazır olacak

Kement 2018 sonuna hazır olacak

0

Meteksan Savunma, Savunma Sanayii Başkanlığı ile 2013 yılının sonunda imzaladığı KEMENT projesinde Fabrika Kabul testleri öncesi son Prototip Gösterimi aşaması başarı ile tamamlandı. Proje, fabrika ve saha kabul aşamaları ile devam edecek.

Seyir füzelerimizin taarruz gücünü, bekasını ve elastikiyetini arttırmayı, hava-hava ve hava-yer sistemleri arasında ağ yapısında çalışan taktik veri bağı terminallerinin geliştirilmesini amaçlayan KEMENT Projesi’nde Fabrika Kabul testleri öncesi son Prototip Gösterimi aşaması başarı ile tamamlandı.

Gösterim, 2018 Mayıs ayında Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı temsilcilerinin katılımıyla, Hava Kuvvetleri Komutanlığının ilgili tesislerinde başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Meteksan Savunma tarafından yürütülen ve 1’inci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü, TÜBİTAK BİLGEM, TÜBİTAK SAGE, ROKETSAN ve MilSOFT’un alt yüklenici olarak görev aldığı projede, Meteksan Savunma’nın yoğun çalışmaları ile tamamlanan prototiplerin Tasarım Doğrulama aşamasında da sona yaklaşıldı.

KEMENT projesi kapsamında geliştirilen ve ağ yapısında çalışan taktik veri bağı terminallerinin öncelikli olarak seyir füzelerinde ve F-16 uçaklarında kullanılması planlanıyor. Projenin tamamlanmasının ardından ise KEMENT taktik veri bağı terminalleri, uzun mesafeden, elektronik harbe dayanıklı, yüksek hızlı taktik veri haberleşme ihtiyacı duyulan pek çok uygulama ve platformda kullanılabilecek bir yapıda olacak.

TSK’nın harekat yapma kabiliyeti ve etkinliğini artıracak Milli Taktik Veri Bağının altyapısının oluşturulması hedefi ile başlayan KEMENT projesinde özgün, güvenilir, zorlu görev koşullarına dayanıklı KEMENT terminalleri 2018 yılı sonunda TSK unsurlarında entegre edilmeye hazır olacak.

Daha Fazla İlgili Yazı
Daha Fazla Fatih Mehmet
Daha Fazla Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri

İlginizi Çekebilir

Milli füzeler KEMENT ile daha etkin olacak

Milli Taktik Veri Bağı altyapısının oluşturulması hedefi ile başlatılan KEMENT Projesi’nde…