Anasayfa Haberler Genel Haberler 1 Ocak’tan bu yana toplam 1359 terörist etkisiz hale getirildi

1 Ocak’tan bu yana toplam 1359 terörist etkisiz hale getirildi

0
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yaptığı açıklamada 1 Ocak 2020’den bu yana operasyon bölgelerin toplam 1359 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Dün yapılan operasyonlarda çeşitli bölgelerdeki 17 terörist etkisiz hale getirildi. 1 Ocak’tan bu yana operasyon bölgelerinde etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1359 oldu.” dedi.

Hulusi Akar Başkanlığında; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz ile Milli Savunma Bakan Yardımcıları Yunus Emre Karaosmanoğlu, Alpaslan Kavaklıoğlu ile Şuay Alpay’ın katıldığı 8 Mayıs’taki toplantıda, Bakanlık faaliyetleri ele alındı.

Akar, toplantıdaki değerlendirmesinde, bir yandan yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınıyla mücadelenin devam ettiği mesajını verirken  diğer taraftan da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) terörle mücadele kapsamındaki harekatlarının sürdüğünü belirtti.

TSK’nin 5 operasyon bölgesindeki faaliyetlerinin kararlılıkla devam ettiğini dile getiren Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu operasyonların devam etmesi bizim için çok önemli. Aynı zamanda bu alanların, buralardaki Mehmetçiğin de hiçbir şekilde bu virüsten etkilenmemesi lazım. Bunun için olağanüstü gayret gösteriliyor. Hem arazideki uygulamaları hem de Bakanlık, Genelkurmay ve Kuvvet karargahlarında buna yönelik planlama çalışmaları çok ciddi şekilde sürdürülüyor. Bunun sonucunda çok şükür şu ana kadar önemli bir noktaya gelindi, faaliyetlerimiz de kazasız belasız devam ediyor.”

Akar, terörle mücadelenin kararlılıkla sürdüğünü belirterek, “Dün yapılan operasyonlarda çeşitli bölgelerdeki 17 terörist etkisiz hale getirildi. 1 Ocak’tan bu yana operasyon bölgelerinde etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1359 oldu. Mehmetçiğimiz hem virüse hem de teröristlere karşı büyük bir kahramanlık ve fedakarlıkla görevlerini yapıyor.” diye konuştu.

TSK Yurt dışında Teröristlere Geçit Vermiyor

Barış Pınarı Harekatı kapsamında terörden temizlenen bölgelerde sivil halkın özgürlüğü ve sağlıklı bir biçimde hayatlarını sürdürmesine yönelik faaliyetlerine devam eden şanlı Türk Silahlı Kuvvetleri bölgede bu faaliyetlerini sürdürürken bir yandan da hain emeller peşinde olan terör örgütü ile mücadelesini sürdürüyor.

Nisan ayından bu yana 100’lerce teröristin Barış Pınarı Harekatı bölgesine sızmaya çalışırken veyahut saldırı hazırlığındayken etkisiz hale getirildiği Milli Savunma Bakanlığınca aktarıldı.

Bölgedeki barış ve huzurun devamı için keşif, gözetleme ve insani yardım/destek faaliyetlerine aralıksız olarak devam edildiğini ve edileceğini belirten Milli Savunma Bakanlığı bölgede insani yardım faaliyetlerini sürdürerek terör örgütünden yara almış halkın yaralarını sarmaya devam ediyor.

Yurt İçindeki Terörist Sayısı 500’ün Altına Düştü

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı 5 Mayıs Salı günü sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, “Nisanda kırsal alanda 3’ü büyük, 27’si orta çaplı toplam 8 bin 163, şehirlerde de 252 operasyon yapıldı.” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Nisan ayında gerçekleştirilen operasyonlarda yurt içinde 37 terörist etkisiz hale getirildiğini belirten Çataklı, yurt içindeki terörist sayısı ilk kez 500’ün altına düşürüldüğünü açıkladı. Yurt içindeki terörist sayısı 492’ye indi.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Güney Kore ordusu komuta kontrol sistemini yükseltti

Güney Kore Ordusu komuta ve kontrol sistemini geliştirdiğini açıkladı. Güney Kore Savunma …