Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri T129 Atak helikopteri programında İtalya kaynaklı aksaklık

T129 Atak helikopteri programında İtalya kaynaklı aksaklık

0

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, SSB resmî YouTube kanalı üzerinden soruları cevapladı. İsmail Demir sektördeki genel durumu değerlendirdiği konuşmasında T129 Atak helikopteri programı ile ilgili olarak gelinen son duruma ilişkinde açıklama yaptı.

Mart ve Nisan ayında teslimatı planlanıp geciken veya ertelenen ürün olmadığını açıklayan Demir, İtalya ile T129 Atak projesi gibi yurt dışı ortaklı projelerin yürütülmesinde yurt dışı kaynaklı aksaklıkların olduğunu ifade etti. Stratejik projelerde aksama olmaması gibi bir net duruşları olduğunu vurgulayan Demir, bunlara hava savunma sistemleri, karadan karaya silah sistemleri, denizaltı ve fırkateyn projelerinin dahil olduğunu belirtti.

İsmail Demir Pakitan’a T129 Atak helikopteri ihracat süreci ile ilgili olarak ‘motor’ konusundan söz konusu olabilecek bir ambargonun karşı taraf (ABD) içinde olumsuz bir sonuç doğuracağını ifade etti. Bu noktada alternatif motorların mevcut olduğunu ancak takvime olumsuz etkileri olacağını da ekledi.

Agusta Westland tasarımı A129 gövdesinin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına uygun şekilde; motor, aktarma organları ve kuyruk pallerinin değiştirilmesine ilave olarak milli aviyonik ve silah sistemleri ile teçhiz edilmesi sonucu ortaya çıkan T129, dünyada kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olma unvanını sahip.

Son olarak 2019 yılında güvenlik güçlerine teslimat yapılan programda bugüne kadar toplam da 56 adet T129 Atak helikopteri üretilerek teslim edildi. 31 Aralıkta gerçekleşen teslimatta T129 ATAK Helikopterimizin 56.’sı Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na toplamda 50 adet T129 Atak helikopteri teslim edilirken Jandarma Genel Komutanlığı’na ise 6 adet T129 ATAK helikopteri teslimatı gerçekleştirildi.

ATAK Faz-2 Geliyor

ATAK FAZ-2 helikopterinin ilk uçuşu 13 Kasım 2019’da TUSAŞ tesislerinde başarıyla gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, gelişmeyi sosyal medya hesabından şu cümlelerle duyurmuştu:

“ATAK’ın lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleri ile donatılmış FAZ-2 versiyonu ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Yerlilik oranı daha da artan ATAK FAZ-2 helikopterlerini yapılacak detay testlerden sonra 2020 ortasından itibaren teslim etmeyi hedefliyoruz.”

ATAK FAZ-2 konfigürasyonundan  ilk aşamada 21 adet T129 Atak helikopterinin güvenlik güçlerine teslim edilmesi planlanıyor.

SSB tarafından ayrıca kamuoyunda ATAK-2 diye tabir edilen Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi’nin sözleşmesi Şubat 2019’da imzalanmıştı. TUSAŞ tarafından geliştirilecek ve ATAK helikopterinin yaklaşık iki katı kalkış ağırlığında olacak Ağır Sınıf Taarruz Helikopterinin ilk uçuşunun 5 yıl sonra yapılması planlanıyor.

T-129 Atak ve Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri

İlgili Olarak:

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’den önemli açıklamalar

ATAK FAZ-2’nin ilk uçuşu yapıldı

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Stryker M1134 zırhlı araç kitlerinin bakımı için sözleşme imzaladı

General Dynamics şirketi Stryker M1134 tanksavar aracı kitlerinin bakımını yapacak. Amerik…