Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri ABD Deniz Piyadeleri .50 kalibrelik polimer kovanlı mühimmatını belirledi

ABD Deniz Piyadeleri .50 kalibrelik polimer kovanlı mühimmatını belirledi

0

Mississippi merkezli hafif polimer teknolojiler konusunda uzman MAC şirketi, ABD Deniz Piyadeleri (USMC)’nin teslim zamanı belirsiz 2.4 milyon atımlık .50 kalibre polimer/pirinç-kovanlı mühimmat alımı ihalesini kazandı.

Söz konusu alım ile USMC, yeni mühimmatı kullanıcı testlerinde değerlendirebilecek. USMC, bir süredir polimer kovanlı mühimmata ilgi duymaktaydı. Nihayet tek kaynaktan yapılan .50 kalibrelik polimer kasalı mühimmat alımı ihalesi ile süreci sonuçlandırdı. Bu talep de, MAC tarafından 10 milyon dolarlık sözleşme ile karşılanmış oldu.

Savunma Bakanlığı’nın sözleşme sonuç ilanı ise şu şekilde:

“Azami 2.400.000 MK323 Mod 0 polimer kovanlı .50 kalibre mayonlu ve .50 kalibre zırh delici/zırh delici-yangın çıkarıcı tipte, polimer kovanlı mayonlu fişek alımı için yapılan 9.998.493 USD’lik sabit fiyatlı, teslim zamanı belirsiz/gayrimahdut miktarlı ihale MAC Ltd., Bay St. Louis, Mississipi uhdesinde bırakılmıştır. İş, St. Louis Bay, Mississipi’de ifa edilecektir ve Ocak 2024’te alımın tamamlanması beklenmektedir. Sözleşmenin imzalanmasını müteakip 3.051.359 USD tutarlı 2019 Mali Yılı mühimmat alımı (Deniz Piyade Kolordusu) ödeneği ilk parti teslimatın ardından serbest bırakılacak ve 2021 Mali Yılı bitiminde ödeneğin süresi dolacaktır. Sözleşme, Federal Satın Alma Yasası 6.302-1 uyarınca tek kaynaktan yapılmıştır. Deniz Piyadeleri Kolordusu Quantico, Virginia Sistem Komutanlığı, sözleşmeyi imzalayan idaredir (M67854-20-D-5200).”

USMC’nin beklentileri

USMC tarafından sözleşme detayları ve yeni mühimmattan beklentileri konusunda bir duyuru yayımlandı. Yeni mühimmat, polimer mermi kutusu ve polimer mayon ile birleştiği zaman Deniz Piyadelerinin yükünü oldukça hafifletecek.

MCSC Askeri Mühimmat Program Yöneticisi Yarbay Bill Lanham, polimer kovanlı mühimmatın etkinlik bakımından pirinç kovanlı mühimmat ile aynı özelliklere sahip olduğunu söyledi. Polimer kovanlı mühimmatın MCSC’ye çatışma esnasında daha fazla mühimmat taşıma yahut mühimmat yerine daha önemli askeri teçhizatın taşınabilmesine olanak tanıyacağını ifade etti.

MCSC ayrıca daha hafif olan yeni mühimmatın taşınması için daha az yakıt ve lojistik çaba gerekeceğinden lojistik ve pratik faydalarının da altını çiziyor. PM Mühimmat’tan mühendislik yardımcı program yöneticisi John Carpenter da, polimerin parça bozulması ve yıpranmasını sınırlandırma konusunda faydalı olacağını belirtiyor.

Polimer mermi kutusu ve polimer mayon noktasında çözümleri ilerletmek için Donanma ile Deniz Piyadeleri işbirliği yapacaklar. Aynı zamanda, Amerikan Kara Ordusunun Yeni Nesil Manga Silahı programı dahilinde ve haricinde polimer kasalı mühimmat araştırmalarına devam ediliyor.

MAC Teknoloji ile yapılan sözleşme kapsamında Deniz Piyadeleri Kolordusu Sistem Komutanlığı tarafından 2020 ve 2021 Mali Yıllarının son çeyreklerinde küçük birer parti polimer mühimmat alınacak. Bu şekilde, 2021 Mali Yılı üçüncü çeyreğinde yapılması planlanan Operasyonel Test’te polimer atışları test edilebilecek. Deniz Piyadeleri Kolordusu bu silahlar ile ilgili kullanım alışkanlığı edinebilecek. 2022 yılında ise saha kullanımına başlanması bekleniyor.

Bu şekilde, hibrit polimer kasalı mühimmatın genel anlamda benimsenmesi için önemli bir adım atılmış olacak. John Carpenter’ın dikkat çektiği üzere şahit olduğumuz şey yeni teknolojinin bir anda yükselmesinden ziyade mühendislerin, proje çalışanlarının ve lojistikçilerin son on yıllık çalışmalarının sonucudur.
Matthew Moss – Yardımcı Editör

Dünyada Polimer Kovan Kullanan İlk Askeri Birlik USMC oldu.

Polimer Kovanlar, piyasada Sig Sauer’in yapmış olduğu, daha fazla basınca dayanıp pirinç kovanlardan görece çok az daha hafif olan çelik-pirinç malzemeden yapılma kovanlar ile rekabet içindedir. Polimer kovan, pirinç-çelik kovanlara göre 2 kat daha fazla ağırlık tasarrufu sağlamaktadır. Polimer kovanlar 6.5 Creedmoor veya .338 Norma Magnum gibi mühimmatlar ile birleştirildiği zaman ki bunlar taşıması görece zor olan ara kalibre mühimmatlardır ortaya piyade doktrinlerinin yeniden yazılmasını gerektirecek sonuçlar çıkacaktır. Kendini sürekli geliştirmesi ile tanınan USMC burada yine başı çekerek, dünyada polimer mühimmat kullanacak olan ilk askeri birlik olarak yerini almıştır.

Çeviri: Serdar Günbay
Kaynak: Thefirearmblog

Taktik ekipman, hedef sistemleri ve Askeri medikal ürünler üzerine firma sahibi. Askeri ekipman ve hafif silahlar konusunda 9 senelik tecrübeye sahip, hobi atıcısı. Bireysel Askeri Ekipmanlar konusunda araştırır, uygular, deneyimler ve yazar.

İletişim: [email protected]

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Tayland Ordusu Tata Motors’tan 600 askeri kamyon tedarik edecek

Tayland Kraliyet Silahlı Kuvvetleri Hindistan merkezli Tata Motors’tan 600 adet aske…