Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri ABD Donanması ESSM Block 2 hava savunma füzesi için ilk sözleşmeyi imzaladı

ABD Donanması ESSM Block 2 hava savunma füzesi için ilk sözleşmeyi imzaladı

0

ABD Donanması Raytheon firması ile ESSM Blok 2 füzesinin üretimi için 190 milyon dolar tutarında düşük yoğunluklu üretim sözleşmesi imzaladı. Sözleşme, Donanmanın ESSM Blok 2 füzesini geliştirme aşamasından 2020’de “ilk harekat kabiliyeti” aşamasına getirme kararına müteakip imzalandı.

ESSM Block 2 günümüzün ve geleceğin tehdit unsurlarına karşı kullanılmak üzere, aktif ve yarı-aktif güdüm sistemlerini kullanabilen, öncelikli olarak satıhtan-havaya kullanılmak için geliştirilmiş bir füzedir.

ESSM füzesi ABD Donanması envanterindeki uçak gemileri ve büyük amfibi gemilerin birincil öz savunma enstrümanı olarak yer alıyor. Aynı zamanda katmanlı alan savunma ağının önemli bir bileşeni.

ESSM füzesinin dikey atım sisteminden ayrılışı

Raytheon Stratejik ve Bahriye Sistemleri Başkan Yardımcısı Dr. Mich Stevison, “ESSM dünya çapında gemi mürettebatını korumada kritik bir rol oynuyor ve uluslararası partnerlerimiz bu füzeyi geliştirme çabamızı paylaşıyorlar” dedi.  ESSM, birkaç müttefik donanmanın hava savunmasının temelini teşkil ediyor ve dünyada 200 gemi üzerinde hazır durumda.

Türkiye’nin de bulunduğu 12 ülkenin katıldığı bir silah programı

NATO Seasparrow Projesi, Avustralya, Belçika, Kanada, Danimarka, Almanya, Yunanistan, Hollanda, Norveç, Portekiz, İspanya, Türkiye ve ABD’de olmak üzere 12 ülkeden oluşan uluslararası bir konsorsiyumdur. 12 üye ülke, füzelerin ve destek ekipmanının mühendislik, geliştirme, üretim ve sürdürülmesinde ortaktır. NATO Seasparrow Projesi, 1968 yılında kurulan NATO’nun en uzun soluklu, başarılı bir silah programı ve bu yıl 50. yılını kutluyor.

ESSM füzesi yaklaşık 50km maksimum menzile ve Mach 4+ maksimum hıza sahiptir. ESSM Block 2’nin mevcut füzeden farkı olan aktif arama radarı sayesinde fırlatıcı platformdan bağımsız olarak hedefini takip edebilmesidir. Türkiye’den Roketsan mevcut programda muhtelif mekanik ve kompozit parçaları içeren iş paketinin üretim sorumlusu olarak görev yapıyor.

ESSM Block 2’nin İstif Sınıfı Fırkateynler başta olmak üzere Türk Donanmasındaki gemilerde de kullanılması bekleniyor.

ESSM Block 2 aktif arayıcı başlık ile test edildi

 

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

HMS Queen Elizabeth, İngiltere karasularında F-35B testlerini gerçekleştirecek

İngiltere Kraliyet Donanması uçak gemisi HMS Queen Elizabeth (R08), 24 Ocak’ta HMNB …