Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri ABD Donanması insansız su üstü mayın avlama gemisini test ediyor

ABD Donanması insansız su üstü mayın avlama gemisini test ediyor

0

ABD Donanması, İnsansız Mayın Temizleme Sistemi veya UISS Denilen Yeni İnsansız Su Üstü Mayın Avlama Aracını Test Ediyor.

Yeni insansız su üstü aracı (UISS) mayına karşı bir önlem platformudur. Deniz Kuvvetleri haber bültenine göre, UISS (Unmanned Influence Sweep System) Askeri Deniz Taşımacılığı Komuta Gemisi tarafından denize indirilmesi ve yeniden denizden gemiye alınması test edildi.

UISS, akustik ve manyetik / akustik kombinasyonlu mayın tiplerinin temizlenmesi için tasarlanmış olan mayın temizleme sistemini kullanmaktadır. Sistem, modifiye edilmiş Mk-104 sisteminin akustik jeneratörünü ve manyetik bir mayın imha etme kablosunu çekiyor.

UISS, hacim ve yüzeye yakın mayın benzeri temasların tespiti, tanımlanması, sınıflandırılması ve yer tespiti dahil mayın avlama işlemlerini destekleyecektir. UISS sistemi, Kıyısal Muharebe Gemisi (LCS) sınıfı, Diğer petrol sızıntısı müdahale desteği gemilerinden (Vessels of Opportunity / VOO) veya kıyı bölgelerinden suya indirilebilir ve yeniden sudan çıkarılabilir.

İnsansız su üstü aracı şimdiden ABD Donanması’nın LCS sınıfı savaş gemileriyle su içinde denemelerine başlamış ve yan taramalı sonar, mayın nötralizasyonu, ölümcül olmayan silahlar ve istihbarat, gözetleme ve keşif dahil olmak üzere çoklu yük paketleri ile performansını göstermiştir.

Deniz mayınları, özellikle seyir boğulma noktalarında (Geçilmesi zor ve tehlikeli dar bir boğaz vs.) ve transit şeritlerde, deniz taşımacılığına yönelik önemli tehdit oluşturmaktadır. Mayın temizleme yükü yüklüyken, UISS sistemi ABD Donanması’nın uzun süredir ihtiyaç duyacağı, organik (yerleşik) mayın tarama ihtiyacını karşılayacaktır. UISS’lerin kullanımı, sistemleri kullanan denizciler için, mayını  tehlike teşkil eden alanından çıkararak güvenlik faktörünü de arttırmaktadır.

ABD Deniz Kuvvetleri’nin Kıyı Muharebe Gemisinde (LCS) Yapılan Testlere Ait Görüntüler

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD’den Yunanistan’a ortak fırkateyn üretim teklifi

Defense News’e göre Yunanistan’daki üst düzey ABD’li diplomat yaptığı aç…