Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri ABD Donanması, Pasifik’te oyunu bir kademe artırıyor

ABD Donanması, Pasifik’te oyunu bir kademe artırıyor

0

Çin’in bölgede iddia ettiği sınırlar doğrultusunda uyguladığı kararlara karşı uluslararası toplumlar tarafından tepkiler büyüyor. ABD Donanması bölgede ısınan sulara karşı Pasifik’e ikinci LCS gemisini göndererek oyunu bir kademe ileriye taşıyor.

ABD Deniz Kuvvetleri Kıyı Muharebe Gemisi (LCS) Gabrielle Giffords, 3 Eylül Salı günü San Diego-California’dan sevk edildi. ABD Donanmasının NSM (Naval Strike Missile) füzesini bir LCS’ye entegre etmesi, LCS’yi Çin gemileri için meşru bir tehdit haline getirdi.

Washington:

“100 deniz milinden daha fazla mesafe gidebilen füze sistemi, bilgisayar beyninde saklanan görüntüleme yoluyla bir düşmanı tespit edebilir ve operatörün hedefleyeceği bir düşman gemisi üzerinde bulunan makine dairesini veya köprü gibi bir hedefi kusursuz bir şekilde yok edebilir. Şu an ise bu sistem Çin’in hareketli sularına doğru ilerliyor.”

Gifford bu yıl sevk edilen ikinci LCS.  19 ay aradan sonra LCS sevkiyatları kapsamında donanmanın gemiler için eğitimlerini ve mürettebatlarını elden geçirdiği gibi ikinci LCS Montgomery de, Haziran ayında San Diego’dan sevk edilmişti.

Pasifik Filo sözcüsü Kaptan John Gray sevkiyatı onayladı. Geminin 3 Eylül’de yola çıktığını söyleyerek, NSM ve yeni görev yetenekli MQ-8C The Fire Scout İHA’sı ile donatıldığını belirtti. Ufukta gözetleme ve hedefleme platformu olan The Fire Scout, ilk operasyon kabiliyetini Haziran ayında elde etmiş oldu.

 

Anonim Olarak Yapılan Açıklama;

Anonim olması kaydı ile bir açıklama yapan Donanma yetkilisi, Montgomery’nin Hint-Pasifik harekat alanına konuşlandığını söyledi. Yetkili, geminin takvimi konusunda ayrıntılı bilgi vermedi. Bir donanma web sitesine göre, Giffords’un kardeş gemisi olan Montgomery, şu anda Tayland Körfezi’nde faaliyet gösteriyor.

Raytheon/Kongsberg yapımı NSM ile donatılıp, Northrop Grumman yapımı Fire Scout İHA ile ufukta gözlem yapıldığında. Virgina Beach kıyılarında konuşlu bir LCS Kuzey Carolina-Cape Hatteras’da konuşlu bir gemiyi imha edebilir. Bu mesafe, gemi karşıtı füze olan Harpoon’un mevcut olarak yayınlanmış 67 mil menzilinden 30 mil daha uzun bir mesafe demektir. Donanma NSM’yi bir sonraki -destroyerlere göre- küçük su üstü gemisi FFG(X)’e de kuracağının sinyalini verdi.

Geçtiğimiz on yıl boyunca genişletilmiş Çin denizcilik taleplerine karşı uluslararası toplum tarafından gerginliğin arttığını gördük fakat bu talepler bütün tepkilere rağmen Çin Donanması, Sahil Güvenliği ve deniz militanları tarafından uygulanmaya devam edildi. Bu sevkiyatlar ile Amerika Birleşik Devletler Donanması, suların yavaş yavaş ısındığı Pasifik’te yaşanılanlara karşı son hamlesiyle oyunu bir kademe ileri taşımış ve son mesajını vermiş oldu.

ABD Deniz Kuvvetleri, MQ-25 Stingray Hava Yakıt İkmal İHA’sının füzelerinden ve sensörlerinden hava kanadına kadar, servisin ana uçaklarının hızını ve menzilini artıracak olan F/A-18 Super Hornet’ler için yeni uyumlu yakıt tankları gibi kendi sistem menzillerini geliştirmek için özel bir çaba harcadı.

Başkan Barack Obama’nın ilk dönemlerinden beri, Pasifik’te daha uzun menzilli gemisavar füzelere duyulan ihtiyacı belirten ABD Pasifik Komutanlığı Amirali Robert Willard tarafından acil bir müşterek operasyon ihtiyacı için çalınan zile, NSM kısmen cevap veriyor.

LCS Gabrielle Giffords

Emekli Denizaltı Subayı Bryan Clark’ın değerlendirmesi

Stratejik Bütçe Değerlendirme Merkezi analisti ve Emekli Denizaltı Subayı olan Bryan Clark, “Deniz Kuvvetleri’nin bu geliştirmeleri yapıyor olması harika, fakat çok maliyetli.” dedi ve ekledi, “Deniz Kuvvetleri, `Hey, bizim bir çeşit insansız hava aracı programı başlatmamız ve gemilerimize daha iyi gemi savar füzeleri koymamız gerekiyor.` diyeli 10 yıl oluyor.”

Bryan, “10 yıl aradan sonra tekrar buradayız, nihayet daha iyi gemi savar füzelerine sahip olan gemilerimizi sevk ediyoruz ve MQ-25 hala yıllar boyunca göreve başlamayacak olan pistine doğru ilerlemeye devam ediyor. Deniz Kuvvetleri’ne yaptıkları için tebrikler fakat bu Savunma Bakanlığı’nın yeni mücadele yollarına doğu geçişindeki simgesel problemi. On yıldan kısa bir sürede, yeni bir yetenek kazanmak için kendi yolundan vazgeçemiyor.” diyerek, kendi bakış açısından Deniz Kuvvetleri ve Savunma Bakanlığı hakkında kişisel eleştirisini yapmış bulundu.

Pasifik’e doğru LCS

Yüzey Donanması, öngörülebilir gelecek için bölgedeki LCS’lerin istikrarlı bir şekilde varlığını sürdürme niyetini işaret etti. Giffords, yeniden düzenlenmiş LCS programı kapsamında bölgeye gönderilen ikinci LCS’dir.

Ağustos 2018 tarihli bir röportajda, Pasifik Denizi Yüzey Kuvvetleri lideri Brown’un Defense News’e aktarmış olduğu bilgilere göre konuşlanmaların bir kere başlamasından sonra, bir daha durmayacağının sinyalini şu sözlerle vermişti, “LCS 2016 incelemesiyle yoldayız… ve ilk konuşlanmaları önümüzdeki yıl göreceğimizi sonra ise bu konuşlandırmaların sürekli bir şekilde devam edeceğini düşünüyorum.” Aynı zamanda Brown, öncelikle Trimaran Montgomery ve Giffords’un Pasifik’te sonrasında ise tek gövdeli Detroit ve Little Rock’ın doğu kıyısında konuşlandırılacağını söyledi.

Bir dizi mühendislik ve mürettebat hataları nedeniyle kötü bir imaj oluşturan yeni kıyısal savaş gemilerini geliştirmek, LCS’lerin daha ölümcül bir hale getirilmesi ve sürdürülmesi açısından yüzey donanması için çok önemli. Deniz Kuvvetleri, su üstü filosunun büyük bir bölümünü oluşturacak olan sipariş için toplam 35 adet LCS alma yolunda ilerliyor.

Deniz Kuvvetleri, Güney Çin Deniz’inde tutarlı bir varlık göstermeye çalışıyor. Bir kez LCS’ler bölgeye konuşlandırıldıktan sonra ABD Deniz Kuvvetleri’nin bu çabası çok daha kolay bir hal alacak. Deniz Kuvvetleri, üç gövdeli iki kişilik gizli bir mürettebat sisteminden, geminin dağıtım döngüsü içerisinde çeşitli dönemlerde kapanacak olan, iki mürettebatın tek gövdede çalışabileceği daha geleneksel bir mavi ve altın mürettebat modeline geçti. Bu model, herhangi bir mürettebat üyesini yakmadan gemi için yüksek operasyonel bir tempo sağlar ve donanmanın sadece küçük bir yüzey savaşçısı için bile verimli bir zaman kazandırır.

Deniz Kuvvetleri, Trump yönetiminde, Güney Çin Denizi’ndeki Çinlilerin iddialarına yönelik serbest dolaşım devriyelerini artırdı.
Bu sayede ABD, Çin Hükümeti tarafından iddia edilen 12 deniz mili Çin Suları içerisinde, hiç bir ön şart gerekmeksizin serbest ve barışçıl bir şekilde geçebileceğini göstererek garanti altında tutmak istiyor.

Bazı  kaynaklar, Japonya merkezli kruvazörlerin ve destroyerlerin bu tür görevler için kullanılmasının, ileri teknoloji malların israfı olduğunu ve bunun yerine, bir LCS ile daha ucuz ve etkili bir şekilde gerçekleştirilebileceğini, destroyer ve kruvazörleri kendi gelişmiş sistemleri doğrultusunda gereken görevlerde kullanılması gerektiğini vurguluyor.

ABD Deniz Kuvvetleri son olarak Haziran ayında 17. LCS’yi donanmasına katmış bulunuyor. Tek gövdeli LCS, Wisconsin-Marinette’de Fincantieri ile Lockheed Martin tarafından üretildi. Aynı zamanda bu seçeneklerin hepsi 2. LCS filosunun bulunduğu yer olan, Mayport-Florida’ya konuşlandırılacak. ABD’li Austal tarafından tarafından üretilen üç gövdeli seçeneklerin hepsi ise Batı Kıyısı’na konuşlandırılacak.

Mükemmeliyetçi bir mağara adamı.

“Biz daima hakikat arayan, onu bulunca ve bulduğuna kani olunca açıkça söylemekten kaçınmayan insanlar olmalıyız.” M. Kemal Atatürk

İlgini Çelebilir!

Fransız Donanması’nın uçak gemisi “Charles de Gaulle” Güney Kıbrıs’ta

Fransız Donanması’na bağlı uçak gemisi Charles de Gaulle (R-91)  Güney Kıbrıs tarafı…