Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri ABD Donanması çok sayıda sipariş verdi

ABD Donanması çok sayıda sipariş verdi

0

Amerika Birleşik Devletleri Donanması son günlerde sözleşme değişiklileri ile çok sayıda silah sistemi siparişi verdi. Siparişlerin toplam tutarı ~678 milyon doları buluyor.

Lockheed Martin Space, daha önce Trident II D5 Denizaltından Fırlatılan Balistik Füze (SLBM) için verilen sözleşmede 559 milyon dolarlık bir değişiklik aldı. Anlaşma, Trident II D5 füze üretimini ve konuşlandırılmış olan sistemlerin desteğini kapsıyor. Trident II D5, Lockheed Martin tarafından geliştirilen üç aşamalı, katı yakıtlı, atalet güdümlü (INS) bir balistik füzedir. 7.000 kilometreden fazla maksimum menzile sahip olan füze Çoklu Bağımsız Hedeflenebilir (MIRV) Termonükleer başlık taşıyabiliyor.

Ek sahte hedef siparişi

ABD Savunma Bakanlığı, ABD Donanması için savunma şirketi Raytheon ile MALD (Miniature Air Launched Decoy/Minyatür Havadan Bırakılan Yem) için 32 milyon dolarlık sözleşme değişikliği yaptı. MALD, ABD ve müttefik ülke uçaklarının savaş uçuş profillerini ve imzalarını doğru bir şekilde kopyalayan, düşük maliyetli, programlanabilir bir yemdir. Defence-Blog’a göre ~925km menzile sahip olan MALD olası operasyonlarda düşman hava sahasında uçakların güvenle uçması için düşman hava savunma sistemlerini tespit etmek, mühimmat harcatmak ve yerlerinin tespit edilmesini sağlamak için kullanılıyor. Ayrıca operasyona katılan uçakları gölgelemek düşmanı yanıltmak için kullanılıyor.

ABD Donanması mevcut bir sözleşme üzerinde 16,08 milyon dolarlık değişikliğe giderek 4.320 adet Lazer Güdümlü Eğitim Bombası Paweway II BDU-59B/B sipariş etti. Bu eğitim kiti sayesinde Donanma pilotları uygun maliyetle lazer güdümlü bomba atışı eğitimi icra edebiliyor. Siparişlerin Aralık 2021’de tamamlanması bekleniyor.

ABD Savunma Bakanlığı, ABD Donanması için dev savunma şirketi Boeing’e 15,9 milyon dolarlık sözleşme değişikliği ile 79 adet Harpoon Block II Plus yükseltme kiti siparişi verdi. Harpoon füzeleri şu anda ABD Donanması’nın 50 savaş gemisinde kullanılıyor. Bakanlık çalışmanın Mart 2022’de tamamlanmasını bekliyor. Block II Plus yükseltmesi çeşitli elektronik güncellemelerin yanı sıra füzeye gelişmiş bir GPS sistemi ve uçuş halinde hedef güncellemeleri için veri bağlantısı kazandırıyor.

Keşif ve istihbarat için insansız helikopter

ABD Donanması geçtiğimiz günlerde Northrop Grumman ile beş adet ek MQ-8C Fire Scout insansız helikopter siparişi için sözleşme imzaladı. 55 milyon dolarlık sözleşme değişikliği 5 helikopter ve  iki hafif yakıt hücresini içeriyor. Kendini kanıtlamış bir ticari platform olan Bell 407 ve Northrop Grumman’ın otonom sistem mimarisinin olgunluğuyla bir araya getiren MQ-8C Fire Scout platformu deniz ve kara misyonlarını başarılı ile tamamlayabiliyor.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Pakistan’ın MİLGEM Korvetlerinin üçüncüsü Karaçi’de kızağa konuldu

Ana yükleniciliğini Millî Savunma Bakanlığına bağlı ASFAT’ın yaptığı Pakistan’a ihra…