Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Güney Koreli dev Hyundai Heavy Industries rakibini satın alıyor

Güney Koreli dev Hyundai Heavy Industries rakibini satın alıyor

0

Güney Kore’nin büyük savunma firması Hyundai Heavy Industries (HHI) ülkenin büyük gemi inşa firması Daewoo Sihpbuilding Marine Engineering’i (DSME) satın almak için ön anlaşma imzaladı.

HHI, Daewoo Shipbuilding Marine Engineering (DSME)’i satın aldığında Güney Kore’de baskın denizaltı ve gemi üreticisi konumunda olacak. 2015’den beri malı sıkıntılar yaşayan DSME bu tarihten beri alıcı bulmak için çeşitli faaliyetler sürdürüyordu.

Jane satın alma gerçekleşirse oluşabilecek rekabet eksikliği dolayısıyla hükumetin endişe duyduğunu ve anlaşmayı destekleyip desteklemeyeceğinin belirsiz olduğunu aktarıyor. Ön anlaşma nihayete erdiği zaman ülkedeki en büyük iki tersanenin yaklaşık 2 milyar dolar savunma gelirine sahip olacağı tahmin ediliyor.

Satın alma  işlemi, 31 Ocak’ta HHI ve DSME’ nin çoğunluk hissedarı (%55,7) devlet tarafından yönetilen Kore Kalkınma Bankası (KDB) tarafından imzalanan bir mutabakat zaptı (MOU) ile çerçevelendiriliyor. Anlaşmanın önümüzdeki altı ay içerisinde sonuçlanması ve hisse değerinin 1,8 milyar dolardan daha fazla değere ulaşması bekleniyor.

HHI’nin borsa açıklamasında ‘’Kore Kalkınma Bankası (KKB) ile bir anlaşmaya vardık.’’ açıklamasında bulundu. Anlaşmanın detayları henüz sözleşmede belirtilmemiş olduğu, sözleşmenin imzalanmasında gerekli işlemlerin tamamlanmasından sonra açıklanacağı belirtildi.

MOU hükümlerin uyarınca, Kore Kalkınma Bankası (KDB) DSME’nin hisselerinin tümünü veya bir kısmını HHI’ye devredecek ve Hyundai Heavy Industries 1,34 milyar dolar değerinde DSME hissesini alacak. Anlaşmanın bir parçası olarak Kore Kalkınma Bankası (KDB), DSME’ye ilave 893 milyon dolar mali destek sağlayacağını da belirtti. Devralımın ardından HHI, biri Kore Borsası’nda listelenen iki şirkete bölüneceğini söyledi.

Defence Turk; güvenlik güçleri personeline, savunma sanayii kurum ve kuruluşları ile araştırmacılara savunma ve güvenlik alanında bilgi ve haber takibi hizmeti sağlamaya adanmış bir platformdur.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

BAE Systems, Riptide UUV-12 ile insansız sualtı aracı pazarına giriyor

BAE Systems, Riptide UUV-12 ile insansız sualtı aracı pazarında rol sahibi olmayı hedefliy…