Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri ABD Donanması’nın USS Zumwalt destroyeri ilk atış testini tamamladı

ABD Donanması’nın USS Zumwalt destroyeri ilk atış testini tamamladı

0

ABD Deniz Kuvvetleri’ne bağlı Zumwalt sınıfı destroyerlerin ilki olan USS Zumwalt teslimatından yaklaşık 1 ay sonra ilk atış testini gerçekleştirdi.

16 Mayıs tarihinde Point Mugu’da deniz test sahasında Mark 46 MOD 2 Silah Sistemi’nin (GWS) “yapısal test atışı”nı başarıyla gerçekleştirdi.

Zumwalt’ın komutanı Yüzbaşı Andrew Carlson, “Sınıfının ilk gemisi olma ayrıcalığı, gemide kurulu sistemlerin genişliği boyunca sistematik olarak test yapma fırsatına sahip olmayı da içeriyor. Mark 46 GWS ile savaş kabiliyeti olgunlaşmasının somut kanıtını sağlayan bugünkü canlı atış testlerini yapmak gerçek bir artı.” dedi.

Mark 46 GWS 30 mm yüksek hızlı top; FLIR sensörü, düşük ışıklı bir televizyon kamerası ve küçük, yüksek hızlı su üstü hedeflerine karşı geminin kendini savunması için bir lazer telemetre kullanan uzaktan kumandalı bir deniz silahı sistemidir. LCS sınıfı gemilere ve USS San Antonio’ya başarıyla kurulmuş ve işletilmiş bir kayıt programıdır.

Zumwalt’taki test atışı, Zumwalt Sınıf Destroyer Programı için ilk büyük kalibreli atıştı. Bu atış donanmanın savaş sistemini resmi olarak kabul etmesinden sadece üç hafta sonra gerçekleşti.

USS Zumwalt (DDG 1000), (ABD Deniz Kuvvetleri/ Cameron Chadd)

Yapısal test atışları geminin yapısal ve elektrik bileşenlerini, silah ateşlemesinin şokuna ve titreşimine karşı değerlendirmektedir. Aynı zamanda mühimmatın ateşlenmesi sonucu ekipmanlardaki olası bozulma tehlikelerini ölçmektedir. Testler; Zumwalt Sınıf Destroyer Program Ofisi, 3. Filo, komutan, donanma kuvvetleri, ABD Pasifik Filosu ve Dahlgren, Virginia, Port Hueneme, California, Indian Head, Maryland’de bulunan Deniz Sistemleri Komutanlığı (NAVSEA)  arasındaki koordineli bir çalışmalarla icra edilmektedir.

Entegre Harp Sistemleri Program Yürütme Ofisi Zumwalt Test Sorumlusu Deniz Binbaşı Tim Kubisak, “Bugünkü olay, önümüzdeki yıl boyunca bu gemilerin savaşa getireceği ölümcül kabiliyeti kanıtlayacak olan canlı atış testlerinin ilk bölümüdür.” diye belirtti.

Zumwalt sınıfı destroyer, caydırıcılık ve kuvvet aktarımı da dahil olmak üzere çok sayıda deniz görevini yürütmek için tasarlanmış ve üretilmiştir. Gemilerin gizliliğine ek olarak hem açık denizde hem de kıyıya yakın işletilebilme kabiliyeti, potansiyel rakipler için savaş alanında yeni zorlukları beraberinde getiriyor.

Zumwalt, yaklaşık 186 m uzunluğundaki Arleigh Burke sınıfı destroyerden 30,5 m daha uzundur. Yaklaşık 4 m daha geniştir. Daha geniş bir yüzey, denizaltı ve havacılık misyonu yürütmek için gereken alanı sağlamaktadır.

USS Zumwalt

USS Zumwalt Hakkında

USS Zumwalt yenilikçi ve son derece dayanıklı bir Entegre Güç Sistemi (IPS) kullanmaktadır. IPS ile çeşitli operasyonel gereksinimler için gelişmiş güç kapasitesine olanak tanıyarak geminin tamamı boyunca 1000 volt doğru akım dağıtma kapasitesine sahiptir. Ek olarak, üst yapının şekli ve antenlerinin düzeni radar kesitini önemli ölçüde azaltır ve gemiyi düşman radarlarına daha az görünür hale getirmektedir.

Zumwalt hakkında mürettebatın her gün yeni deneyimler edindiği belirtiliyor. Geminin sadece donanmaya katılmasının değil ayrıca donanmaya yeni bir konsept katacak olmasının ve hayalet gemi statüsünde bulunmasının da önemli olduğu söylendi.

USS Zumwalt, Zumwalt sınıfı destroyerlerin ilk gemisidir. USS Michael Monsoor (DDG 1001)’un San Diego’da savaş sistemleri aktivasyonu yapılıyor. Sınıfın üçüncü ve son gemisi olan USS Lyndon B. Johnson (DDG 1002), Bath tersanesinde yapım aşamasındadır.

İlgili İçerikler

USS Zumwalt Birleşik Devletler Donanmasına teslim edildi

Karadeniz Teknik Üniversitesi-Makina Mühendisliği Öğrencisi

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

UMH güçleri eski Trablus Uluslararası Havalimanı’nda kontrolü tekrar sağladı

Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından meşru hükümet olarak tanınan Libya’nın Ulus…