Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri ABD modernize edilmiş Trident II D5 SLBM testi yaptı

ABD modernize edilmiş Trident II D5 SLBM testi yaptı

0

Amerikan Donanması, planlandığı üzere, Kaliforniya’nın güney açıklarında test maksadıyla Ohio sınıfı balistik füze denizaltısı USS Nebraska’dan (SSBN-739) harp yükü olmayan dört adet Trident II (D5) denizaltından fırlatılan balistik füze (SLBM) ateşledi.

İlk iki atış 4 Eylül’de, diğer ikisi 6 Eylül’de gün doğumundan önce yapıldı. Test atışlarının öncelikli hedefi, ömrü uzatılan Trident II stratejik silah sisteminden beklenen performansı değerlendirmekti.

ABD Donanması test atışını şu şekilde duyurdu:

“Bu atışlar ile birlikte Trident II füzesinin başarılı uçuş sayısı 176’ya yükseldi. Bu tür uçuş testleri, silah sisteminin güvenilirliğinden ve isabetinden emin olmak amacıyla, takvimlenmiş ve tekrar eden bir zemine oturtulmuş halde icra edilmektedir, yakın gündemdeki herhangi bir olaya cevap niteliği taşımamaktadır.”

Bahriye Stratejik Sistem Programları Direktörü Johnny R. Wolfe:

“Ulusumuzun deniz caydırıcılığı 1960’lardan beri güvenliğimizin kritik bir bileşeni. Bu bağlamda; bu hafta içerisinde icra edilen test atışları ömrü uzatılan  füzelerimizin güvenilirliğini sergiliyor.”

2040’a kadar görevde kalacak

İlk olarak 2024’e kadar hizmette kalması tasarlanan Trident II füzeleri, yakın zamanda 2040’ın sonlarına kadar harekât kabiliyetini muhafaza etmesi için birtakım ömür uzatma işlemi geçirdi. Ömrü uzatılan füzeler, Amerikan Columbia sınıfı ve Birleşik Krallık Dreadnaught sınıfı nükleer tahrikli denizaltıların [SSBN] ilk silah yükünü oluşturacak olmakla beraber, hizmet süresinin geri kalanını Amerikan Ohio ve Birleşik Krallık Vanguard sınıfı denizaltılarda geçirecek.

Bahse konu teste ait Trident II’nin USS Nebraska’dan fırlatılışı

Ömür uzatma programı muhtemel eskime ve kullanılabilirliğin yitirilmesi problemlerine yönelik. Wolfe, programdan çıkan füzelerin donanmaya katıldığını söylemekle beraber üzerine çalışmaların henüz tamamlanmadığını belirtti.

Devamında; “Nükleer caydırıcılık görevi, Savunma Departmanı’nın bir numaralı önceliği. Amerikan Donanması için bunun ifade ettiği şey; önümüzdeki kırk yıl için deniz caydırıcılığını yalnızca eldeki mevcut kabiliyetleri muhafaza etmeye değil, aynı zamanda yeni nesil Trident füzelerinin geliştirilmesine dayandırmak.

Güvenilir ve etkin bir nükleer caydırıcılık, Amerikan ulusal güvenliğinin ve ABD müttefiklerinin güvenliğinin kritik unsurlarından.

Stratejik Sistem Programları, Amerikan Bahriyesi’nin bünyesindeki nükleer unsurların bütün ömür döngüsü hizmetlerini sağlayan komutanlık. Trident II SLBM sisteminin eğitim, teçhizat, tesis, güvenlik ve etkinliğinden sorumlu.

Denizaltıdan atılan balistik füzeler, [SLBM] Amerikan nükleer üçlemesinin [strategic nuclear deterrent] ayaklarından biri. SLBM envanteri, esnek harekat konseptlerine müsait ve beka kabiliyetinin yüksek olmasıyla beraber, toplam konuşlandırılmış Amerikan nükleer envanterinin %70’ini oluşturuyor.

Haber: Sebati Koç

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

HMS Queen Elizabeth, İngiltere karasularında F-35B testlerini gerçekleştirecek

İngiltere Kraliyet Donanması uçak gemisi HMS Queen Elizabeth (R08), 24 Ocak’ta HMNB …