Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Rus Donanması gelecek yıl dört nükleer denizaltı teslim alacak

Rus Donanması gelecek yıl dört nükleer denizaltı teslim alacak

0

Sevmash Tersanesi Direktörü General Mikhail Budnichenko; pazartesi günü Rus Bahriyesi’ne 2019’un sonunda bir adet, 2020’de ise dört adet nükleer tahrikli denizaltıyı envanterine alacağını duyurdu.

Rus Savunma Bakanı Yardımcısı Alexei Krivoruchko,  tersanenin 2020 yılında teslim edeceği denizaltıların sınıf ve adet ayrıntılarını paylaştı:

  • “Özel Amaçlı” Belgorod (1)
  • Borei-A Sınıfı (Project 955A) Knyaz Vladimir (1)
  • Yasen-M sınıfı (Project 885M) Kazan ve Novosibirsk (2)

Sevmash Direktörü Budnichenko, haziran ayında Knyaz Vladimir denizaltısının Rus Bahriyesi’ne 2019 sonlarında teslim edileceğini duyurmuştu.

Anonim bir Rus savunma sanayii kaynağının TASS ile daha önceden paylaştığı bilgi ise Rus Bahriyesi’nin 1992’den beri ilk defa 2020’de envanterine altı denizaltı katacağı yönünde: Savunma Bakanı Yardımcısı Krivoruchko’nun bahsettiği dört adet nükleer tahrikli denizaltıya ilaveten; bir adet –Kilo sınıfı üzerinden geliştirilen- Project 636.3 sınıfı Volkhov, bir adet Lada sınıfı (Project 677) Kronshtadt olmak üzere iki adet dizel elektrik tahrikli denizaltı.

Belgoros Denizaltısı

İlave Sözleşmeler

Savunma Bakanı Yardımcısı Krivoruchko:

“Bunların yanında; Rus Savunma Bakanlığı, Bahriye için iki adet Yasen-M sınıfı (Project 885M) seyir füzesi atabilen nükleer tahrikli denizaltı ve iki adet Borei-A sınıfı (Project 955A) Knyaz Vladimir stratejik denizaltı tedarik etmeyi planlıyor. Army-2010 fuarında tersane ile ilave iki adet Yasen-M sınıfı tedariği sözleşmesini imzalamıştık, Borei-A sınıfının tedariği için de sözleşmeye varacağız. Alınan genel karar ise savunma tedariği kapsamında 2024’e kadar bu iki sınıf denizaltıdan toplam on adet tedarik etmek.”

Borei Sınıfı Denizaltı

Project 955 ve 955A denizaltıları, nükleer denizaltıların 4. nesline mensup ve Rusya’nın nükleer üçlü unsurlarından biri. Borei sınıfı denizaltılar, Bulava katı yakıtlı kıtalar arası denizaltından fırlatılan balistik füze [SLBM-ICBM] atma kabiliyetine sahip, bu füzelerden tek seferde 16 adet taşıyabiliyor. Bu sınıf denizaltılar Rus Pasifik Filosu’ndaki 667BDR sınıfı ve Kuzey Filosu’ndaki 667BDRM sınıfı denizaltıların yerini alacak.

Sevmash Tersanesi, Rubin Merkezi Gemi Tasarım Bürosu’nun tasarladığı Borei sınıfı denizaltılarından dört adet inşa ediyor.

Açık kaynaklardan elde edilen bilgilere göre; Borei-A sınıfı, seleflerine nispeten daha iyi bir karina, yeni elektronikler ve gelişmiş bir düşük görünürlük teknolojisine sahip.

Yasen Sınıfı

Yasen sınıfı denizaltı

Sevmash Tersanesi, halihazırda Yasen sınıfı denizaltıyı Severodvinsk’i Rus Bahriyesi’ne teslim etmiş bulunuyor. Bahriye, bu denizaltıyı Kuzey Filosu’nun hizmetine verdi. Yasen sınıfının üzerine inşa edilen Yasen-M sınıfı denizaltı Kazan ise birtakım testlere tabi tutuluyor. Aynı esnada, beş adet Yasen-M sınıfı denizaltı inşa sürecinde. Yasen sınıfı denizaltılar, St. Petersburg’da konuşlu Malakhit Gemi Mühendisliği Bürosu tarafından geliştirildi.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

HMS Queen Elizabeth, İngiltere karasularında F-35B testlerini gerçekleştirecek

İngiltere Kraliyet Donanması uçak gemisi HMS Queen Elizabeth (R08), 24 Ocak’ta HMNB …