Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri ABD Ordusu 6 binden fazla JLTV siparişi verdi

ABD Ordusu 6 binden fazla JLTV siparişi verdi

0

28 Kasım’da Oshkosh Defense, ABD Ordusu’nun 6,107 adet Joint Light Tactical Vehicles (JLTV) zırhlı araç ve ilgili paketlenmiş hazır kitler için 1,69 milyar dolarlık sipariş verdiğini açıkladı.

Şirkete göre, teslim kararı Ağustos 2015’te Oshkosh’a verilen sözleşme kapsamında onuncu sırada yer alıyor. Defence-Blog’un aktardığına göre Oshkosh Savunma Bakanlığı Ortak Programları Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü George Mansfield “Bu araç, hem yol boyunca hem de yoğun kentsel arazilerde gelişmiş koruma ve aşırı hareketlilik sağlayan ileriye dönük teknolojik bir sıçramayı temsil ediyor” açıklamalarında bulundu.

JLTV, ordunun filosuna giren en yeni araç. JLTV, ordu harekatlarının çoğunu, genel amaçlı, ağır silah taşıyıcı, yakın savaş silahı taşıyıcısı ve yardımcı araç olmak üzere dört görev paketi yapılandırmasıyla çoğu Humvee’nin yerini alacak. Ancak JLTV kar küreyici Humvve’lerin yerini almayacak.  JLTV, Humvee’ye benzer iki veya dört kişilik bir mürettebatı ve silahçıyı taşıyor. JLTV mayına dayanıklı ve pusuya karşı korumalı (MRAP) arazi aracına benzer bir korumayı MRAP’ın üçte ikisi ağırlığı ile sağlayabiliyor. 6,4 ton ağırlığındaki JLTV, 120km/sa maksimum hıza erişebiliyor ve 480km maksimum menzile sahip.

Mansfield açıklamalarına “JLTV ayrıca hızla gelişen C4ISR süitlerini desteklemek için VICTORY uyumlu modüler, ölçeklenebilir, açık mimari bir sisteme sahiptir,” diyerek devam etti ve “Bu, Askerlerimize ve Denizcilere, bir mobil komuta merkezi olarak hizmet verebilen bir araç sağlıyor. Bugün, bu C4ISR kabiliyetine sahip diğer araçlar çok az hareketliliğe sahip. ”diyerek açıklamalarını tamamladı.

İlgini Çelebilir!

Fransa kundağı motorlu havan aracı alacak

Army Recognition’un aktardığına göre Fransa Savunma Bakanı Florence Parly bir sonrak…