Anasayfa Haberler Genel Haberler Katar’dan NASAMS talebi

Katar’dan NASAMS talebi

0

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ulusal Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sistemi’nin (NASAMS) tahmini 215 milyon dolarlık satışında Katar’ın Yurtdışı Askeri İhalesini onaylar nitelikte karar aldı.

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, bu olası satışın Kongre’ye bildirilmesi için gereken sertifikayı verdi. Katar Hükûmeti, Ulusal Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sisteminin (NASAMS) Doğrudan Satışını (Tahmini maliyet 215 milyon dolar) desteklemek için ABD Hükûmetinden savunma ürünleri ve hizmetlerini satın almayı talep etti.

Katar’ın talepleri arasında şunlar yer alıyor: 40 AIM 120C-7 AMRAAM füzesi, 1 yedek AIM 120C-7 AMRAAM güdüm bölümü, 1 adet yedek AIM-120C-7 kontrol bölümü, 8 AMRAAM Hava Eğitim Füzesi (CATM-120C), ilgili füze konteynerleri, AN / MPQ-64F1 Sentinel Radarı, yedek ve tamir parçaları, kriptografik ve haberleşme güvenlik cihazları, hassas navigasyon ekipmanları, saha araştırmaları, silah sistem ekipmanları ve bilgisayar yazılım desteği, ilgili yayınlar ve teknik dokümantasyon, ortak cephane ve test ekipmanı, onarım ve iade hizmetleri ve ekipmanları, personel eğitim ve öğretim ekipmanı, entegrasyon desteği ve test ekipmanları, mühendislik, teknik ve lojistik destek hizmetleri ve diğer ilgili unsurlar.

Karadan fırlatılan Raytheon AIM-120 AMRAAM (SL-AMRAAM) hava savunma sistemi, AMRAAM at ve unut tipi güdümlü füzesi, bir gözetleme radarı, bir ateş taksim merkezi ve AMRAAM kaidelerini kullanıyor. Altılı füze fırlatma kaidesi orijinalinde kara tabanlı bir Humvee aracı üzerine monte edilmiştir.   Raytheon, SL-AMRAAM geliştirme takımında başı çekiyor. Boeing Şirketi, Huntsville, Alabama tesisinde SL-AMRAAM birleştirilmiş ateş kontrol sistemi istasyonunu geliştiriyor. Takımda ayrıca Norveç Kongsberg Savunma ve Havacılık da bulunmakta.

Dış Haberler Editörü

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Bakan Hulusi Akar, İngiliz Channel 4 televizyonuna değerlendirmelerde bulundu

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, İngiliz Channel 4 televizyonuna son dönemdeki gelişmeler…