Anasayfa Haberler Genel Haberler ABD Ordusunun yeni mobil hava savunma sistemi: MSHORAD

ABD Ordusunun yeni mobil hava savunma sistemi: MSHORAD

0

Amerika Birleşik Devletleri Hava ve Füze Savunma Komutanlığı’nın kıdemli danışmanı Terry Young, ordunun en yeni kısa menzilli hava savunma sistemlerini kısa bir süre sonra teslim alacağını açıkladı.

Young, ilk beş adet Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi yani MSHORAD olarak adlandırılan sistemin prototiplerinin, Ekim ayında başlayacak olan saha testleri için orduya teslim edilmek üzere programa alındığını söyledi.

ABD Ordusunun en yeni kısa menzilli hava savunma sistemi; 8×8 Stryker taktik tekerlekli zırhlı araç üzerine entegre edilmiş modern kulesi ile gelişmiş bir sistemdir. Kule üzerinde; harici bir kapsülün içine yerleştirilmiş iki adet atışa hazır hellfire füzesi, M230LF 30mm top ile eş eksenli 7.62 mm makineli tüfek ve dört adette atışa hazır Stinger füzesi barındıran başka bir harici poddan oluşmaktadır.

Yeni mobil hava savunma sistemleri, mevcut platformlardaki manevra kabiliyetinin düşük olması ile karşılaşılan hava savunma eksikliğini, güncel tehdit unsurlarına karşı daha etkin önleme imkanı sunuyor; bunlar Döner Kanat, Sabit Kanat ve İnsansız Hava Sistemleri.

MSHORAD kısa menzilli hava savunma sistemi; askeri operasyonlar boyunca 360 derecelik hava savunma koruması sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Young, yaptığı açıklamada MSHORAD kısa menzilli hava savunma sisteminden başlangıçta 144 adet tedarik edilmesinin planlandığını söyledi.

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

Cold Response 2020 tatbikatı Norveç’te icra edilecek

Norveç Silahlı Kuvvetleri’nin resmi web sitesinde 17 Şubat 2020 tarihinde yayınlanan açıkl…