Anasayfa Haberler Ukrayna 13 adet AN-178 nakliye uçağı satın alıyor

Ukrayna 13 adet AN-178 nakliye uçağı satın alıyor

0

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, 13 adet Antonov AN-178 orta sınıf nakliye uçağı satın almaya karar verdi.

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov 17 Haziran’daki açıklamasında; “Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Ulusal Muhafız askerleri ve Ukrayna Devlet Acil Servisi için 13 adet Antonov AN-178’i satın alacak. Sözleşmenin bu sonbaharda imzalanması beklenmekte. Bunlar, Ukrayna ve Avrupa kökenli bileşenlere sahip olan ancak Rus bileşenleri olmayan ilk uçaklar. Sonbaharda yeni uçağın ilk gösteri uçuşu gerçekleşecek. Üç yıl sonra, alınan yeni uçaklar hizmete girecek” dedi. İçişleri Bakanlığı açıklamasında uçağın, teknik özellikleri bakımından sınıfının en iyisi olduğunu belirtiliyor. AN-178, Ukrayna Antonov şirketi tarafından tasarlanan ve Antonov AN-158 (AN-148-200) bölgesel jetini temel alan kısa menzilli bir orta sınıf askeri nakliye uçağıdır.

Antonov AN-178 orta sınıf nakliye uçağı

“An-178’in her özelliği bizim için çok uygun. Bu uçak, Devlet Acil Servisi tarafından yangın söndürme, arama ve kurtarma görevlerinde ve ayrıca Ulusal Muhafız amaçları için nakliye gibi işlemlerde de kullanılacak. AN-178’in en önemli özelliği, yüksek kapasiteli 1C kaplar (deniz kapları) dahil olmak üzere mevcut paketli yüklerin (konteynerli ve paletli olanlar) her türünü taşıyabilmesidir. Bu uçak hem ticari hem de askeri lojistik destek sağlamanın yanı sıra acil durumlar altındaki operasyonlarda vazgeçilmez bir nakliye uçağıdır. Uçak; 99 asker, 80 paraşütçü taşıyabilir veya 70 hasta ve yaralı kişiyi tahliye edebilir. Askerlerin lojistik desteği, platformlarda kargoların paraşütle atılması veya küçük birliklerin bölünmesi, yaralı personelin taşınması ve hafif araçların taşınması dahil olmak üzere çeşitli görevlerde kullanılabilir. Ekipman ve motorları taşımak için de kullanılabilir.

Uçakta dijital aviyonik ve bir cam kokpit bulunur. Yoğun hava trafiğinde, hem gündüz hem de gece saatlerinde VFR ve IFR hava koşullarında uçabilir. Asfaltsız pistlerde ve çakıl taşlarıyla kaplı yüzeylerde kalkış ve iniş yapabilir.

İlgini Çelebilir!

Hindistan Donanması’na ait MiG-29K düştü

Hindistan’a ait hava araçlarındaki kaza sayıları gün geçtikçe artıyor Hint Donanması…