Anasayfa Haberler Genel Haberler ABD, Su-35 alımı ile ilgili Mısır’ı uyardı

ABD, Su-35 alımı ile ilgili Mısır’ı uyardı

0

Geçtiğimiz ay Rus gazetesi Kommersant, Mısır’ın Rusya’dan çok rollü Su-35 savaş uçağı sipariş ettiğini açıklamıştı. İki üst düzey savunma görevlisine dayandırılan haberde “iki düzineden fazla” uçak için siparişlerin 2018’de tamamlandığını, teslimatların 2020-21’de başlaması beklendiği belirtilmişti.

Bu haberin ardından ABD’li üst düzey yetkili Mısır’ı, Rus yapımı Su-35 çok amaçlı savaş uçağı ve havadan-havaya füzeler satın alması konusunda uyardı.

Yetkili Pazar günü yaptığı açıklamada “Bölgedeki genişleyen Rus etkisi bakımından, bu açıkça bizim endişe duyduğumuz bir şey. Ruslarla yapılan anlaşmalar için çok fazla maddi yarar görmüyoruz. Mısırlıları Batı’ya, ABD’ye doğru daha fazla dönmeye teşvik ediyoruz.” dedi. Yetkili, idarenin Mısır’ı ABD güvenlik çıkarlarına dikkat ederek demokratik kurumlar geliştirmeye teşvik ettiğini söyledi.

Yetkiliye göre, Washington zaten Çin, Hindistan ve Türkiye ile aynı durumla karşı karşıya kaldı. Yetkili, CAATSA’nın (Amerikanın Düşmanlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) ABD’de yürürlükte olduğunu açıkladı. CAATSA, Rus savunma veya istihbarat sektörleriyle işlem yapan ülkeler için geçici önlemler sağlamaktadır.

İlgini Çelebilir!

TUSAŞ HAFÇU’yu teslim etti

Kamera Entegre Ve Uçuş Testlerini TUSAŞ’ın yaptığı Hava Fotrğrafı Çekim Uçağı (Hafçu), Har…