Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri ABD UH-1’leri MH-139 ile değiştiriyor

ABD UH-1’leri MH-139 ile değiştiriyor

0

ABD UH-1N helikopterlerini AW139 üzerinden geliştirilen MH-139 ile değiştiriyor.

ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 40 yıldan uzun süredir kullandığı UH-1N “Huey” helikopterlerini değiştirmek için açtığı ihaleyi  ‘MH-139’ ile Boeing kazandı.

Toplam bedeli 2,4 Milyar Dolar olan ihale 84 adet helikopter ile bunlar için verilecek lojistik destek, bakım ve eğitim faaliyetlerini de içeriyor. Boeing ilk aşamada ihalenin dört helikopter için olan 375 milyon dolarlık bölümünü kazandı ancak ihalenin tamamı 2.38 milyar dolar.

Boeing yetkilisi ihalenin sonuçlanmasının ardından yaptığı açıklamada “Hava Kuvvetlerinin MH-139 ekibimize duyduğu güvenden büyük mutluluk duyuyoruz. MH-139 görev ihtiyaçlarının üzerinde özelliklere sahip olan, VIP görevlere uygun ve de kullanım süresi boyunca hava kuvvetlerinin yaklaşık bir milyar dolar tasarruf yapmasını sağlayacak bir sistem.” dedi.

İhalede İtalyan Leonardo ile ortaklık kuran Boeing’in karşısında Fatih&Eren Özmen çiftine ait Sierra Nevada Corporation (modernize edilmiş UH-60U) ve Lockheed Martin şirketi Sikorsky (HH-60U Helikopteri) ile yarışıyordu.

İlgini Çelebilir!

Kraliyet Donanması’nın F-35B’leri ilk kez HMS Queen Elizabeth’e konuşlandı

Kraliyet Donanması’nda görev yapan pilotlar Wing Cdr. Adam Curd ve Lt. Cdr. Matt Foo…