Anasayfa Haberler Genel Haberler ABD’de Pentagon, Kongre’den savunma verilerinin yayınlanmamasını talep etti

ABD’de Pentagon, Kongre’den savunma verilerinin yayınlanmamasını talep etti

0

Amerikalı Bilim İnsanları Federasyonu’nun medyaya aktardığı belirtilen belgeye göre, “Bakanlık Gelecek Yıllar Savunma Programı (FYDP) verilerinin kamuya açık bir şekilde yayımlanmasının kaçınılmaz olarak hassas bilgileri de açığa çıkaracağından endişe etmektedir.” denildi.

Belgede ABD’nin rakip ve hasımlarının ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) silah geliştirme, kuvvet yapılanmasına ilişkin programlar ile stratejik planlarını yayımlanan veriler üzerinden tespit edebileceğine vurgu yapıldı.

Kongreye olan talebi üzerine Pentagon, 1989’dan beri sayıların sınıflandırılmamasına rağmen, sınıflandırılmamış bir FYDP’nin “yanlışlıkla hassas bilgiyi açığa çıkarabileceğini” yazdı.

Savunma Bakanlığı, ”Veri madenciliği araç ve tekniklerinin mevcut olması ve bakanlığın operasyonları ve kaynakları hakkında zaten kamu malı olarak mevcut olan büyük miktarda veri ile eğer serbest bırakılırsa, sınıflandırılmamış ek FYDP verileri potansiyel olarak rakiplerin derleme yoluyla hassas bilgiler elde etmelerine izin verebilir.” dedi.

FYDP ile sektöre çok fazla bilgi sağlayan ticari bir endişenin olduğunu da sözlerine ekledi.

Pentagon ek olarak bir dizi mevzuat değişikliği talep etti.

Dikkate değer talepler arasında, savunma sekreterinin “Sekreter çeyrek sonu bir güç seviyesi belirlediğinde veya değiştirdiğinde Senato ve Meclis Silahlı Hizmetler Komitelerine bildirimde bulunma” gerekliliğini ortadan kaldırılması; savaş komutanlıklarına ilave 15 general kütüğü ekleyebilme ve son olarak savunma bakan yardımcılığının ”Özel Harekat ve Düşük Yoğunluklu Çatışma”dan sorumlu olarak adlandırılması yerine ”Özel Harekat ve Gayrinizami Harp”ten sorumlu şekilde adlandırılmasını bulunuyor.

Dış Haberler Editörü

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Libya ve Türkiye arasında hava köprüsü

Watya Hava Üssünün UMH tarafından kontrol edilmesinden sonra Türkiye-Libya adeta hava köpr…