Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri F-16 savaş uçaklarının IFF Mod 5/S’leri seri üretime geçti

F-16 savaş uçaklarının IFF Mod 5/S’leri seri üretime geçti

0

Türk Hava Kuvvetleri bağlısı F-16 Blok 30TM savaş uçaklarında IFF sorguları, artık ASelsan IFF MOD 5/S cevaplayıcı ile yapılacak.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin kritik ihtiyaçlarından Dost Düşman Tanıma ve Tanıtma Sistemi (IFF) yerli ve milli imkanlarla ASELSAN tarafından seri üretime geçti. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullandığı tüm IFF sistemleri, milli imkânlarla tasarlanmış cihazlardan oluşacak.

Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında 2018 yılında imzalanan Dost Düşman Tanıma Tanıtma Sistemi Mod 5 (IFF) Tedarik ve Proje Sözleşmesi kapsamında, Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan F-16 Blok 30TM uçaklarına ASELSAN tasarımı ve üretimi IFF Mod 5/S Cevaplayıcı cihazlarının entegrasyon faaliyetlerine başlandı.

Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Sektör Başkanlığı ana yükleniciliğinde IFF Mod 5/S Cevaplayıcı cihaz tasarım faaliyetleri tamamlanmış olup, seri üretime geçildi. Uçaklar üzerinde entegrasyon faaliyetleri ise Mikroelektronik Güdüm ve Elektro-Optik Sektör Başkanlığı sorumluluğunda devam ediyor. Bu kapsamda, prototip uçakta entegrasyon faaliyetleri tamamlanmış olup, ilk uçuş testi başarı ile gerçekleştirildi.

Milli Dost Düşman Tanıma Tanıtma Sistemi

Tanıma Tanıtma Sistemleri, savaş alanında bulunan dost platformların sorgulama ve cevaplama yöntemiyle, hızlı ve doğru bir şekilde teşhis edilmesini sağlayan, askeri harekat açısından hayati öneme haiz sistemlerdir.Milli IFF (Identification Friend and Foe / Dost Düşman Tanıma) Mod 4 sistemlerinde karşılaşılan zafiyetlerin giderilmesi amacıyla NATO tarafından, tüm platformlarda Mod 5 sistemlerin kullanılması zorunlu tutuldu.

Mod 4 anahtar dağıtımının NATO bünyesinde 2020 Haziranından sonra sonlandırılacak olması nedeniyle ülkelerin beyan ettikleri platformların takvime uygun olarak Mod 5’e geçirilmesi gerekiyordu.

Türk Hava Kuvvetleri bağlısı F-16 Block 40 Teknofest’18

İlgili olarak:

Milli Dost Düşman Tanıma(IFF) Sistemi ve NATO Entegrasyonu

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

HENSOLDT, Alman Tornado uçaklarının dost-düşman tanıma(IFF) sistemlerini modernize ediyor

Tüm NATO üyelerinin IFF sistemlerinin “Mod 5” standardına modernizasyonunun bi…