Anasayfa Haberler Genel Haberler ABD’de yargılanan Lübnanlı şahsın, drone parçalarını Hizbullah’a yasadışı olarak sattığı iddia ediliyor

ABD’de yargılanan Lübnanlı şahsın, drone parçalarını Hizbullah’a yasadışı olarak sattığı iddia ediliyor

0

ABD’de yargılanan Lübnanlı şahısın drone teknolojisine dair bilgileri ve malzemeleri Hizbullah’a yasadışı olarak ihraç ettiği belirtiliyor.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan avukatın 18 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, ABD’ye iade edilen Lübnanlı bir vatandaşın, drone bileşenleri ve teknolojisini Hizbullah’a ihraç etmesi nedeniyle suçlu olduğunu ileri sürdü.

Sanık ve erkek kardeşinin dronelara yönelik teknolojiyi edindikleri ve bu teknolojiyi birkaç yıl boyunca terör örgütüne gönderdiği bildirildi.

ABD Minnesota Eyaleti Başsavcılığı tarafından yapılan bir basın açıklamasına göre, 55 yaşındaki Usama Hamade, ataletsel ölçüm biriminin, bir jet motorunun, pistonlu motorların ve kayıt dürbünleri haricinde güdüm sistemleri için kullanılan dijital pusulaların da ihraç edildiği açıklandı.

Hazırlanan iddianamede, Johannesburg’da iş yapan ve Güney Afrika vatandaşlığına sahip olan Hamade, Güney Afrikalı bir şirketi kullanarak banka hesaplarına aktarılan dolarlar ile jet ve drone parçaları sipariş etti.

Sanığın kardeşi Issam Hamade, Mart ayında Minnesota Federal Mahkemesinde de benzer suçlamalardan suçlu bulundu. Hamade kardeşlerle birlikte suçlanan üçüncü bir Lübnan vatandaşının olduğu belirtiliyor.

Savcılara göre, Hamade kardeşler bahsi geçen gelişmiş teknolojiyi 2009’dan 2013’e kadar satın alıp ihraç ettiler. Kardeşler Şubat 2018’de Güney Afrika’da tutuklandı ve daha sonra ABD’ye iade edildi.

Savcılar, hazırladıkları iddianamede Hizbullah’ın yıllardır insansız hava aracı kullandığını ve kardeşlerin “ABD ve dünyadaki diğer topluluklar için tehlike oluşturduğunu” ifade etmişti.

Soruşturmayı FBI, Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanlığı ve İhracat Uygulama Ofisi yürütüyor.

2010 yılında Hamade ile Lübnan’a seyahat eden bir hükümet tanığı, sanığın ona hem erkek kardeşinin hem de Hizbullah üyesi olduğunu söylerken, Hamade’nin ayrıca bir Skype görüşmesi sırasında gizli bir ajana ABD’nin terör listesine girmekten gurur duyacağını söylediği iddia ediliyor.

İlgili İçerikler

Almanya’da terör örgütü Hizbullah’la bağlantılı adreslere operasyon düzenlendi

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

BAE’ye ait savaş uçaklarının Watya hava üssünü vurduğu iddia ediliyor

Birleşmiş Milletler nezdinde tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri tarafından kontrol …